fallback

Заради дефицит на пазара - нова политика в осигуряването на лекарства?

Повишаване на реимбурсната сума за най-масовите медикаменти предлага управителят на Здравната каса Петко Салчев

12:33 | 25.10.22 г.

Държавната политика продължава да принуждава много фармацевтични производители и притежатели на разрешения за употреба да изтеглят лекарства от българския пазар. На пазара липсват десетки лекарства, а системата не ограничава реекспорта към други държави. Как трябва да бъде променена системата, за да няма липси на пазара, коментират специалисти.

Според председателя на Асоциацията на собствениците на аптеки у нас Николай Костов е необходима промяна в механизма на регулиране на осигуряването на лекарства в посока на ограничаване на паралелния износ.

"Дефицитни лекарства се задържат в търговеца на едро, системата отчита, че ги има на пазара, и след това се изнасят. Тази система трябва да бъде променена, дребни неща трябва да се пипнат, за да бъде реална бариерата пред износа", каза председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки пред Bulgaria ON AIR.

Пенка Георгиева от пациентската организация "Заедно с теб" допълни, че в момента липсват 25 лекарства за деца с увреждания. 

"Лекарствата, които липсват, са много повече от 60. Системата не ограничава реекспорта към други държави. Списъкът се актуализира всяка седмица, това трябва да става на по-дълъг период от време. В него не трябва да се включват лекарства, които са в търговците на едно", категоричен е Николай Костов. 

Регулаторните механизми са строги, но има риск от напускане на пазара

„Имало е редакция на формулата, която касае забраната за износ на продукти, които са с по-малко от 65% налични на пазара за месец напред“, каза по БНР здравният икономист Аркади Шарков по повод изказването на служебния министър на здравеопазването Асен Меджидиев, че ще бъде направена проверка на редакцията на формулата и тя ще се коригира, за да се подсигурят нуждите българските пациенти от онкологични медикаменти и лекарства за епилепсия, диабет, хипертония и чак след това да бъде мислено за паралелния експорт.

„Лекарствата са строго регулирана стока. При тях прехвърляне на определена цена не може да има, защото техните цени са публични и има външно и вътрешно рефериране, обясни икономистът. За продуктите, които не се заплащат от Здравната каса, но са с рецепта, има пределни цени и също са реферирани и имат възможност само веднъж в годината да увеличат цената си спрямо миналогодишния среден процент на инфлацията. Медикаментите без рецепта са със заявена максимална цена от производителя, която може да се променя през годината.

„Номинално повишението на цените на тези лекарствата не е голямо. То е голямо в процентово отношение, но говорим за продукти, чиято стойност е между 1 и 15 лева. Говорим за неголямо нарастване на сравнително евтини продукти“, посочи Шарков. 

Той допълни, че в процеса на лекарствоснабдяването има още един фактор за поскъпване при лекарствата без рецепта. „Регламентираната отстъпка от търговците на едро към тези на дребно в години на икономически подем стига до пациента. За да привлече пациент, аптеката прехвърля тази отстъпка върху него. Сега обаче тази отстъпка много се скъсява заради нарастващите разходи за логистика, ток, за поддържане на продуктите в складовете. Именно скъсяването на тази отстъпка води до по-рязко от очакваното повишаване на цените“, обясни Шарков.

Той заяви, че никъде в Европа не може да се надхвърлят регулаторните механизми, но съществува риск от напускане на пазара от продукти, които се продават под себестойност. „Държавата трябва или да компенсира, или да облекчи регулаторното бреме на производителя, за да задържи тези продукти на пазара. Върху това работи ЕК, а възможностите на България да повлияе на този процес са много малки“, каза Аркади Шарков.   

„В други страни лекарствата са разделени – има жизненоважни и евтини утвърдени лекарства, които трябва да получат своята специална закрила“, каза председателят на пациентски организации „Заедно с теб“ Пенка Георгиева. Според нея трябва да се установи една сума и лекарствата под нея да бъдат в специален режим на защита.

НЗОК обмисля нова политика в осигуряването на лекарства

„В предложения от Здравната каса бюджет за следващата година има наши виждания, които обаче още не са преговорени с Министерството на финансите. Те са да се запази стабилността на системата, ако има възможност, да се увеличат парите за здравноосигурителни плащания и да се направи нова политика в осигуряването на лекарства“. Това казва управителят на Здравната каса проф. Петко Салчев в интервю за „24 часа“. По думите му новата политика включва вдигане на реимбурсната сума от 25% или на 50, или на 75% за най-масовите медикаменти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:33 | 25.10.22 г.
fallback
Още от Здравеопазване виж още