Министерството на здравеопазването, Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Българският лекарски съюз (БЛС) са се споразумели за увеличаване на цените на клиничните пътеки с между 12 и 20%, по които здравният фонд заплаща на болниците за осъществена дейност.
Представители на трите институции, в присъствието на управителя на НЗОК проф. Петко Салчев, са провели извънредна среща днес по предложение на служебния министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, съобщават от пресслужбата на здравното министерство.
Предложението за увеличение на цените на клиничните пътеки също е направено от него, става ясно от съобщението. На срещата обаче не е постигнат консенсус точно колко да е увеличението. Вариантът, който ще се разглежда, е за ръст на цените на пътеките в диапазона 12-20%.
За да влезе в сила едно такова увеличение, трябва да бъде подписан анекс на Националния рамков договор.
Преди седмица няколко асоциации на болници в страната предупредиха, че ако не се увеличат цените на клиничните пътеки, има риск да не могат да си платят разходите за ток и отопление, както и заплатите на персонала.
Лечебните заведения подчертават, че бюджетът за медицинска помощ за тази година е увеличен със само 3,4% в сравнение с 2021 г., а цените на клиничните пътеки са увеличени за сметка на обема дейности, като продължават да са недофинансирани.
Болниците искат също така излишъкът от бюджета на Касата да не се връщат в бюджета, а да бъдат разпределени на изпълнителите на медицинска помощ.
НЗОК обаче отговори, че цените на клиничните пътеки бяха увеличени с 25% при ръст на инфлацията от малко над 17% към юли (последните данни сочат ускоряване на инфлацията до 18,7% на годишна база през септември – б.авт.). Касата също така смята, че излишъкът по-скоро трябва да се даде като аванс за януари 2023 г.