Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) трябва да заплаща изцяло животоспасяващите терапии за сърдечно-съдови заболявания. Около това мнение се обединиха водещи кардиолози у нас. "Авангардните терапии са най-скъпи в своето начало. Когато поевтинеят, стават достъпни за нашето население", коментира кардиологът проф. Иво Петров пред Bulgaria ON AIR.
"Разбираме добре, че проблемите са много - и организационни, и финансови. Това трябва да бъде преодоляно в колаборация между неправителствените организации, пациентските организации и институциите. Апелът ни е да се създаде дискусионен механизъм, от който да се извличат рационални решения", обясни специалистът.
По думите му през последните години е бил създаден механизъм, по който новите терапии влизат за употреба в НЗОК с адекватно или частично финансиране, а предишният хаотичен модел до голяма степен е преодолян.
"Следваме европейските клинични ръководства и ги взимаме за употреба в България без изменения. Апелираме това, което е залегнало в тях да има по-бърз механизъм да бъдат въвеждани тези практики", подчерта проф. Петров
Той отбеляза, че в момента пациентите заплащат различна част от терапиите. Все още има такива, които са напълно нереимбурсирани.
"НЗОК, за съжаление, не е бездънна. Тя е бюджетно предприятие, няма нищо застрахователно в нея. Принудена е да покрива терапията на всички хора в България. Тези пари не могат да достигнат до желанията за всяка терапия. Трябва да може доказано ефикасни терапии, които спасяват човешки живот, да бъдат достъпни до хората. Не е само ангажимент на НЗОК да въвежда бързо авангардните терапии", обясни проф. Петров.
Кардиологът изтъкна, че нарастването на стандартната смъртност заради Covid-19 е много голямо - близо 70 хил. души. Немалка част от непредвидената смъртност е заради сърдечно-съдови усложнения при Covid-19.
"Апелираме на най-големия убиец в България да му бъде обърнато специално внимание. Тези, които си остават вкъщи, умират по сърдечно-съдова причина - понеже не са потърсили лекарска помощ или не е могло да им бъде осигурена", посочи проф. Петров.
Кардиологът настоя, че трябва да имаме подготовка като общество за даване на първа помощ - външен сърдечен масаж и дефибрилация. На мнение е, че дефибрилаторите трябва да бъдат поставени на най-силно посещаваните обществени места.
"Трябва да се промени законодателството и да бъде позволено на всеки свидетел да използва автоматичен външен дефибрилатор. Не е нужно да бъде медицинско лице този, който се опитва да спаси човешки живот. Изкуствен интелект разпознава дали пациентът има ритъмно нарушение и гласово води човека/екипа", поясни проф. Петров.
Според него най-вероятно ще имаме също септемврийска Covid вълна и трябва да сме готови за ранно установяване на проблема. Проф. Иво Петров посочи, че не вярва сляпо във ваксините, но вярва в статистиката, че са спасили много човешки животи.