fallback

България ще има медицински хеликоптер още тази година

За първия хеликоптер вече има сформиран екипаж, каза ръководителят на новото дружество за въздушна спешна помощ

11:31 | 22.07.22 г. 4

В държавния бюджет за тази година има заложени средства за наемане на медицински хеликоптер на лизинг, който ще пристигне у нас в края на октомври или началото на ноември. Това заяви бившият депутат от "Продължаваме промяната" и настоящ ръководител на новото държавно дружество за спешна медицинска помощ "Хелимед Сървисис" Георги Гвоздейков пред Bulgaria ON AIR.

Идеята е лицензирането на авиационният оператор да започне веднага и да не се губи време за старта на проекта. Ще бъде обявена обществена поръчка, има и административни процедури, но тази година медицински хеликоптер ще има, заяви Гвоздейков.

Проектът се финансира от Плана за възстановяване и устойчивост. По него са предвидени 163 млн. лева с ДДС за 6 въздушни линейки. Обществената поръчка вече беше обявена от здравното министерство. 

В работния проект България е разделена на 6 части. На база това за колко време трябва да бъде покрит един периметър, те са разпределени около София, Пловдив, Сливен, Шумен, Варна, Плевен. 

"От оперативната база до най-далечната точка на произшествие времето е 35 минути", поясни Гвоздейков, като допълни, че е предвидено изграждане на цялостна система за оповестяване, навигация на хеликоптерите и ще бъдат разкрити нови работни места. 

Според изискванията в самолета трябва да има парамедик, лекар и пилот. 

"За първия хеликоптер вече има сформиран екипаж", каза Гвоздейков. Той е на мнение, че до пристигането на останалите 6 хеликоптера цялата система ще бъде изградена и ще има пилоти за всеки от тях. 

Оперативните бази ще бъдат около градовете, приемните болници тепърва ще бъде определени съвсем скоро и ще се работи върху изграждането на площадки.

В отговор на въпрос по какъв начин ще бъде финансирани хеликоптерите, след като средствата по Плана за възстановяване бъде изчерпани, Гвоздейков каза, че в другите държави тази система се финансира от застрахователи, доброволчески организации и членски внос. "От държавния бюджет също винаги могат да се отделят средства", смята ръководителят на държавното дружество за въздушна спешна помощ. Той смята, че има варианти, върху които да се работи за бъдещо финансиране.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:51 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Здравеопазване виж още