fallback

Земеделският министър: Няма опасност страната ни да остане без хляб

Иван Иванов подкрепи хлебопроизводителите в исканията им за намаляване на ДДС като мярка срещу високите цени на храните

14:48 | 06.05.22 г. 2

Снимка: Зара Русева, БГНЕС

Не е реална опасността цели региони в страната да останат без хляб. Това заяви край Лясковец министърът на земеделието Иван Иванов в отговор на предупреждението на хлебопроизводители за фалити и увеличение на цената на хляба с над 25 процента.

С актуализацията на бюджета аграрното министерство ще настоява данъкът върху добавената стойност за хляба и храните да бъде намален от 20 на 9 процента.

Проблемите на хлебопроизводителите са основно заради увеличаващата се цена на природния газ, а държавата ще намери механизми, за да ги компенсира, заяви аграрният министър Иван Иванов, цитиран от БНР

"Правителството в момента работи усилено в тази посока. Аз не смятам, че има реална заплаха ние да останем без хляб, още повече, че България е нетен износител на пшеница. Ние имаме достатъчно количество. Новата реколта се очаква да бъде много добра. Няма обективни предпоставки да се случи подобно нещо".

Земеделският министър подкрепя хлебопроизводителите в исканията им за намаляване на ДДС като мярка срещу галопиращите цени на храните. Според Иван Иванов по темата има разбирателство в управляващата коалиция.

"На актуализация на бюджета ще настояваме изрично нашата парламентарна група и БСП като част от коалицията да бъде намален ДДС на основните хранителни стоки, не само на хляба. Последно разговаряхме за 9 процента", каза земеделският министър.

При откриването на  десетото юбилейно издание на Националния събор на овцевъдите в България Иванов заяви, че Министерството на земеделието е в постоянен диалог с бранша на животновъдите.

"Подпомагаме сектора посредством утвърдени помощи с оглед запазване икономическата жизненост на стопанствата и се стремим да стимулираме стремежа на фермерите към модернизиране на сектора.По този начин се гарантира ефективно и устойчиво производство, нарастване на производителността, повишаване доходите на фермерите и осигуряване на продоволствената сигурност в дългосрочен план. Така показваме, че сме надежден партньор", каза министърът.

Той допълни, че животновъдството и в частност овцевъдството са едни от приоритетните сектори в земеделието, а изминалите две години, белязани от световната COVID пандемия,  са били трудни за всички земеделски стопани.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:39 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Здравеопазване виж още