fallback

Ще осигури ли ръстът при клиничните пътеки увеличението на заплатите в сектора?

За около 20 години броят на личните лекари намаля наполовина, каза председателят на БЛС Иван Маджаров

11:50 | 06.04.22 г.

Все още не е ясно дали увеличението на цените на клиничните пътеки, които се договарят в момента, ще позволи достигане на уговорените повишения на заплатите в сектора. Това каза по bTV председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) Иван Маджаров по повод договореното с правителството заплащане за основна заплата на лекарите от 2000 лв., на медицинските сестри – 1500 лв., и на санитарите – 900 лв.

Той уточни, че предстоят срещи с ръководството на Здравната каса и с директори на болници, за да се уточни прогнозен бюджет.

Става въпрос за 100% увеличение на основните заплати и 25% увеличение на цените на клиничните пътеки. Има неща, които трябва да доизясним и тогава да се радваме, отбеляза Маджаров.

Предложението към болниците е да имат избор. „Идеята е по-голямата част от увеличението на цените на медицинските дейности да отиде за възнаграждения на лекарите, медицинските сестри и санитарите заради кадровата криза. Ако успеят да осигурят увеличението на заплатите, ще получат средствата, ако не успеят – ще работят на по-ниски цени. Въпросът е дали увеличението на цените е достатъчно, за да се постигнат тези нива“, каза той. 

Маджаров смята, че за да се влияе на заплащането в отделните региони, трябва да се осигурят средствата за заплащането на кадрите по места. Той обясни, че едни и същи цени в София и Видин, но при различен брой пациенти, няма да гарантират еднакво заплащане, независимо че ще е записано като задължително условие.

По повод идеята пациентът да посещава повече от един личен лекар, представена от председателя на здравната комисия в парламента Антон Тонев Маджаров съобщи, че следващата седмица ще се състои среща на работна група към БЛС, в която влиза и Сдружението на общопрактикуващите лекари в България, на която тя ще бъде обсъдена.

На въпрос дали това няма да реши проблема с опашките при личните лекари Маджаров отговори, че опашки има пред всички кабинети.

„Проблемът с опашките произлиза от това, че за около 20 години броят на личните лекари намаля наполовина. Трябва да помислим как да подкрепим този капацитет, защото и да имаме избор сега, ще се преместим от едната опашка на другата. Дори и да се реши да имаме повече от един личен лекар, това няма да позволи да имаме неограничен брой направления. Това би торпилирало всяка държава. Ролята на личния лекар е да прецени дали имаме нужда от последваща консултация или лечение“, каза той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:26 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Здравеопазване виж още