fallback

Сербезова предлага критерии за съотношенията лекари - сестри в болниците

Недостатъчният брой медицински сестри е основен проблем в в здравната система, каза министърът на здравеопазването

15:29 | 25.03.22 г.

Недостатъчният брой медицински сестри е основен проблем в човешките ресурси в системата на здравеопазването. Това каза министърът на здравеопазването Асена Сербезова по време на парламентарния контрол. По думите й проблемът се задълбочава и заради това, че през последните 20 години се утвърждават повече места за специалност "Медицина", отколкото за медицински сестри.

„Трябва да се помисли върху въпросите за свръхнатоварването на медицинските сестри, както и за въвеждане на задължителни критерии в болниците за съотношенията лекари – медицински сестри, медицински сестри – болнични легла, медицински сестри – пациенти. Общите грижи биха могли да се извършват от болногледачи и това би помогнало в работата на медицинските сестри“, каза Сербезова, цитирана от БТА.

За нуждите от кадри сред лекарите в системата на здравеопазването министърът на здравеопазването посочи, че с нормативни промени е оптимизиран процесът за определяне на местата за специализация, финансирани от държавата и те вече се утвърждават два пъти в годината.

По данни от 2021 г. за нуждите в областта на спешната медицина са необходими 205 лекари, а специализантите са 50,  нужни са 65 инфекционисти, а специализантите са 24, нужните лекари по вътрешни болести са 123, а специализантите са 41, по трансфузионна хематология са нужни 32-ма, а специализират 28, за съдебна медицина са необходими 25, а специализират 12, за обща и клинична патология са нужни 42, а специализират 40, за педиатрия са необходими 166, специализират 172-ма, посочи министър Сербезова.

Над 70% от лечебните заведения в България имат недостиг на лекари, а около 90 на сто - на медицински сестри, показа анкетата на „Индекс на болниците“ за кадровия дефицит в здравеопазването, публикувана преди дни.

Без своевременни мерки според повечето мениджъри ще се стигне до принудително преструктуриране и самозатваряне на немалка част от лечебните заведения в страната в следващите пет години.

Над 73% от анкетираните болнични мениджъри са заявили, че изпитват недостиг на лекари. Според тях най-голям е дефицитът на специалисти в следните области: анестезиология и интензивно лечение  - 42,9% от анкетираните болници, хирургия – 41,7%, педиатрия – 38,8%, кардиология – 34,7%, неврология - 28,6%, неонатология - 28,6%, акушер-гинекология - 26,5%, инфекциозни болести - 26,5%, клинична лаборатория - 26,5%, нефрология - 24,5%, вътрешни болести - 22,4%, спешна медицина - 22,4%, образна диагностика - 22,4%.

Още по-голям е проблемът с дефицита на медицински сестри. Недостиг на този вид кадри заявяват близо 90% от анкетираните болници. В над 40% от анкетираните лечебни заведения на един лекар се пада по-малко от една или една медицинска сестра. В 58% от болниците на една сестра се падат над 7 пациенти, които да обслужва. Липсата на медицински сестри е във всички направления, но като специалности с остър недостиг са посочени анестезиология и интензивно лечение, акушер-гинекология, хирургия, педиатрия, вътрешни болести, неврология, спешна медицина, психиатрия. При 88% от анкетираните лечебни заведения до 40 сестри работят и на друг договор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:06 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Здравеопазване виж още