fallback

Цените на храните се възстановиха, но се задава несигурност в търговията

Индексът на ООН, проследяващ цените на хранителните суровини, приключва 2024 г. с ръст от почти 7%

16:28 | 03.01.25 г.

Възстановяването на световните цени на хранителните продукти заплашва да увеличи разходите на потребителите за храни през тази година, точно когато земеделският свят се подготвя за потенциални смущения в търговията, съобщава Bloomberg.

Индексът на ООН, проследяващ цените на хранителните суровини, приключва 2024 г. с ръст от почти 7%, което е първото годишно увеличение от три години насам. Въпреки че е необходимо време, за да се пренесе в супермаркетите, а и показателят остава доста под върха си от 2022 г., той може да окаже нов натиск върху купувачите, засегнати от по-широкия инфлационен натиск през последните години.

Въпреки че доставките на храни и цените им често зависят от непредсказуемото време, тази година може да донесе повече несигурност със завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. Бъдещият президент предложи повсеместни мита върху стоките, внасяни в САЩ, и ключов въпрос е как евентуални търговски войни – особено с Китай – ще се отразят на глобалните потоци и цени на хранителните стоки.

„Има много несигурност и бъдещата насока на политиката е една от тези несигурности“, коментира Моника Тотова, икономист в Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО). Метеорологичните рискове, геополитиката и макроикономическата политика също ще бъдат ключови фактори, които ще влияят върху цените на стоките през 2025 г., добавя тя.

Макар че индексът на цените на храните на ФАО през декември леко забавя ръста си спрямо предходния месец, той все още е близо до най-високата стойност от април 2023 г. насам. Миналогодишните повишения се дължаха главно на по-високите разходи за растителни масла – палмовото масло поскъпна заради ограничените доставки – както и на повишенията при млечните продукти и месото. Разходите за зърно се понижиха на фона на достатъчното предлагане.

Последните тенденции, наблюдавани при растителните масла и зърнените култури, могат да продължат и през тази година, пояснява Тотова. Същевременно цените на месото и млечните продукти могат да се понижат, ако не се появят значителни епидемии от болести по животните, добавя тя.

Миналия месец Rabobank заяви, че очаква недостигът на палмово масло да продължи до 2025 г., което ще доведе до ръст на цените. Тя също така очаква дефицит при пшеницата, противопоставяйки се на доброто предлагане на пазарите на царевица и соя.

Засега обаче пазарите изчакват за яснота относно търговските стратегии на САЩ, след като Тръмп положи клетва по-късно този месец.

„Политиките на новата американска администрация и реакциите от други региони, особено от Китай и Европа, ще оформят перспективите за 2025 г.“, заявиха анализаторите на Rabobank Карлос Мера и Оран ван Дорт в доклада си от миналия месец. „Като се имат предвид перспективите за търговска война, маржовете на земеделските стопани и преработвателите на храни ще бъдат подложени на натиск в различни моменти в различните държави и стоки.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:56 | 03.01.25 г.
fallback
Още от Земеделие виж още