fallback

Експерти призовават да бъде спряна субсидията за сезонна паша

Таксата, която заплащат животновъдите за паша в националните паркове, е твърде ниска и непазарна, отчитат още експертите от „Зелени закони“

16:30 | 20.09.24 г. 5

Представители на инициативата „Зелени закони“ и експерти от научната общност призовават да се спрат финансовите стимули във връзка с пашата в националните паркове, съобщават от Министерството на околната среда и водите. Според „Зелени закони“ именно това е в основата на възникналите проблеми с пашата в националните паркове „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“.

Експертното становище на организацията е изпратено и до министъра на земеделието и храните и парламентарната комисия по земеделие, храни и гори.

През лятото много животновъди срещнаха затруднения с това да изведат животните си на високопланинска лятна паша заради ограниченията в националните паркове. Същевременно субсидията привлича към територията им животновъди, които биха могли да ползват пасища на други места в страната. Още тогава представители на бранша изразиха становището, че субсидията трябва да бъде спряна, за да могат да изхранват животните си.

Според „Зелени закони“ проблемът се корени в ниската такса, която плащат животновъдите за паша в националните паркове, и субсидията по мярка „Пасторализъм“. Те настояват Министерството на земеделието и храните да преустанови този финансов стимул, защото вместо да осигурява доброто природозащитно състояние на тревните типове природни местообитания, създава проблем както за природата, така и за животновъдите и администрацията. Според тях мярката не подлежи на корекция и прехвърлянето ѝ към други територии само ще прехвърли проблемите и конфликта към тях.

От МОСВ припомнят, че такива становища имат и учените от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) и Националния природонаучен музей (НПМ) при БАН, които призовават да бъде спряна субсидията и по този начин да бъдат премахнати изкуствените парични стимули, които са довели до многократно увеличаване на пашуващите животни в националните паркове.

Според експертите заплащаната от животновъдите такса за паша в националните паркове е десетки пъти по-ниска от таксите за земеделските стопани, пасящи животни на държавни и общински пасища. Срещу премахване на този дисбаланс се обявяват и от Министерството на околната среда и водите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:30 | 20.09.24 г.
fallback
Още от Земеделие виж още