Германски фермери започнаха в понеделник седмица на национални протести срещу намаляването на субсидиите, като блокираха пътища с трактори и увеличиха проблемите пред коалиционното правителство на канцлера Олаф Шолц, което се бори да разреши бюджетния проблем и да сдържи възхода на крайнодесните сили, предава Ройтерс.
Конвои с трактори и камиони се събраха на пътища при температури под нулата в почти всички 16 федерални провинции, а протестиращите влязоха в сблъсъци с полицията. Водещи политици предупредиха, че безредиците може да бъдат подкладени от екстремисти.
Протестите тласнаха непопулярното правителство на Шолц към труден баланс между опит да овладее безредиците и в същото време да се придържа към фискална дисциплина, след като решение на Конституционния съд от ноември обърка разходните му планове.
„Няма бира без фермери“, гласеше един от банерите на протестиращите, а друг трактор беше с постер на крайнодясната „Алтернатива за Германия“, на който пишеше: „Фермерите ни са на първо място“.
Вицеканцлерът Роберт Хабек, чието завръщане от ваканция миналата седмица беше осуетено от гневни фермери, които се опитаха на щурмуват ферибота, на който се бе качил, предупреди във видеопослание в понеделник, че правото на фермерите да протестират е използвано от крайни групи.
„Носят се призиви с фантазии за преврат, създават се екстремистки групи и етническо-националистически символи се показват открито“, заяви Хабек.
Фермерите свикаха протестите в отговор на решението на правителството да прекрати данъчно облекчение върху дизела за земеделски цели в рамките на усилията му да завърши бюджета за 2024 г., като се съобрази с решението на Конституционния съд.
„За ферма като моята това е загуба за около 10 хил. евро“, казва фермерът от Бавария Ралф Хубер. „За нашия бизнес това е катастрофа“, допълва той.
Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, която се надява на голям пробив на изборите в редица провинции тази година, подкрепя протеста, използвайки го като доказателство за недоволството на германците от сегашното ръководство
.
Херман Блинкерт от Германския институт за нови социални отговори (INSA) коментира, че правителството е в затруднено положение, защото изглежда зле, ако се откаже напълно от намаляването на субсидиите за фермерите, но също и ако спорът продължи.
Предишни протести на фермерите принудиха коалиционното правителство на Шолц миналата година да направи неочаквани промени в бюджета. Но фермерите твърдят, че те не са достатъчни.
„Проблемът на правителството е, че вече проигра доверието на населението“, коментира Блинкерт. „Само една трета от избирателите сега биха избрали една от трите управляващи партии“, допълва той.
Протестите се прибавят към предизвикателствата пред напрегнатата коалиция, в която загрижените за климата Зелени се борят за различни бюджетни приоритети от пробизнес ориентираните свободни демократи и лявоцентристките социалдемократи, докато страната трябва да се справя с рецесия.
„Алтернатива за Германия“ има 23% подкрепа според седмичното допитване на INSA, изпреварвайки с голяма преднина социалдемократите на Шолц и двамата му коалиционни партньори – Зелените и Свободните демократи.
Протестите предизвикват предупреждения
Министри и ръководителят на вътрешното разузнаване предупредиха, че крайнодесни екстремисти може да се опитат да се възползват от протестите.
Според германското издание Spiegel членове на няколко крайнодесни групи били на протест в Берлин наред с членове на „Алтернатива за Германия“. В Дрезден видео в социалните мрежи показа хора със знамена на крайнодясната партия „Свободна Саксония“, които влязоха в сблъсъци с полицията.
Щефан Крамер, ръководител на службата за вътрешно разузнаване в Тюрингия, една от трите източни провинции, където „Алтернатива за Германия“ вероятно ще постигне пробив на изборите тази година, заяви, че стратегията на крайнодесните била да отвлече протестите.
В миналото те „постоянно и последователно се опитаха да се намесят във всяка форма на законен граждански протест“, заяви Крамер пред бизнес изданието Handelsblatt, като даде за пример притока на мигранти през 2015 г. и пандемията от Covid-19.
Полицията съобщи, че пътища и магистрални отсечки са блокирани в множество локации в цялата страна, включително няколко гранични пункта с Франция. Това е предизвикало задръствания през по-голямата част от деня.
Протестиращи блокираха работата на производствени линии на Volkswagen в завода му в северозападния град Емден, съобщи говорител на автомобилната компания.
Фермери съобщават, че правителството планира да прекрати две данъчни облекчения, които в момента им спестяват около 900 млн. евро на година, като несправедливо ги обременява и ще ги извади от бизнеса.