В окупираните от Русия украински територии тази година са отгледани към 8 млн. тона зърнена продукция, сочат анализи, базирани на сателитни данни, цитирани от Bloomberg. Става въпрос за 6,4 млн. тона жито, или приблизително колкото е реколтата в България, и около 1,5 млн. тона слънчоглед. Проблемът е, че пазарите нямат никаква идея колко от тях и къде ще отидат, пише Bloomberg.
Тези площи не попадат в нито една световна статистика - нито към Украйна, нито към Русия, а количествата могат да окажат влияние върху търговията.
Заради войната няма официална информация какви площи са засадени и каква е реколтата в окупираните от Русия територии. Част от продукцията ще остане в зоните, където е отгледана, част - вероятно изнесена в Русия, смесена с руската пшеница и доставена за трети пазари.
Иззетата реколта обаче е основание за искане за репарации от страна на Киев и се квалифицира като военно престъпление, пише още агенцията.
От друга страна е трудно да се проследи произходът на зърното, особено ако бъде смесено. Преди година от швейцарската прокуратура предупредиха търговците да внимават за иззети количества украинска селскостопанска продукция, тъй като рискуват обвинения за военно престъпление.
По тази причина и големите западни търговци се въздържат от търговия с руските фермери, но все още търгуват със зърно от големите доставчици.
Анализатори критикуват липсата на проверки от страна на Запада и глобалните институции за произхода на зърното от Русия. Украйна не може да се справи сама с тази задача, отчитат експертите.
Преди ден украинското Министерство на земеделието съобщи за рекорден урожай от хектар засадени площи. Сателитните данни показват, че през тази година 7% от земеделските площи са изоставени - става дума основно за полетата в близост до фронтовата линия. Някои от тях са заминирани и невъзможни за разработване.