България ще трябва да преструктурира земеделието си, ако има амбицията да остане конкурентна на европейския пазар и да се развива устойчиво. Това коментира министърът на земеделието и храните Кирил Вътев на Шестото изложение "Дунавски овощари", което се провежда през почивните дни.
Вътев обясни, че след 30 ноември ще започне внос на селскостопански продукти от Украйна на квотния принцип, за който се договориха Европейският съюз и Киев, съобщава БНР.
"Украйна е изключително силна аграрна страна, произвежда качествена и евтина продукция и вече е на европейския пазар, затова и ние трябва да реагираме адекватно", посочи министърът.
По негови думи в момента няма внос на зърно и слънчоглед от Украйна, с изключение на ограничен внос от митнически контрол. За него Вътев коментира, че "ние го знаем колко, знаем къде е".
След 30 ноември трябва да влязат квотните механизми за внос. "Съвсем наскоро имахме онлайн среща с украинския министър на земеделието и се разбрахме от 30 ноември да му представим от кои продукти какви нужди ще имаме и само толкова да влизат. Реално България не е забранила вноса, а Украйна изпълнява едно обещание да не внася до 30 ноември - тоест, те са сип наложили тази забрана", коментира още той.
ЕС тази година наложи временна забрана за внос на украинска селскостопанска продукция по искане на пет държави от Централна и Източна Европа, съседни на Украйна, сред които е и България. Забраната отпадна на 15 септември, като беше заменена от квотна система. Според нея вносът в тези пет страни се осъществява при строго наблюдение на пазарите, за да се защитят местните производители.
Транзитът на украинско зърно и слънчоглед не е засегнат от тези мерки.