fallback

ЕК обмисля дали да защити Полша, Унгария и Словакия срещу делото на Украйна в СТО

В Брюксел се водят дискусии по въпроса, след като трите страни въведоха едностранна забрана за внос на украинско зърно в противоречие с единната търговска политика

10:08 | 21.09.23 г. 6

Брюксел обмисля дали да защити Полша, Унгария и Словакия в делото, което Украйна заведе срещу тях заради едностранните забрани за внос на украинско зърно в противоречие с решението на Европейския съюз (ЕС) да разреши вноса при определени условия.

Решенията на трите страни да ограничат износа на украинска селскостопанска продукция хвърлиха в хаос търговските политики на Европейския съюз (ЕС) и са най-яркият сигнал за разединение сред 27-те държави членки на блока относно подкрепата за Киев, пише FT.

Европейската комисия (ЕК), изпълнителният орган на блока, първоначално поиска Полша, Унгария и Словакия да отменят своите забрани. Сега обаче институцията работи за „координиране“ на правните им опровержения на иска на Киев, подаден в Световната търговска организация (СТО).

В писмено искане, изпратено до Полша, Унгария и Словакия в сряда, видяно от FT, Комисията казва, че ще третира процедурите срещу трите страни в СТО като въпрос на правото на ЕС. „Непосредствената следваща стъпка е Комисията да отговори на исканията на Украйна за консултации от името на трите държави членки“, посочват от ЕК.

В самата Комисия се водят дискусии от няколко дни дали да се защитят, или не Полша, Унгария и Словакия. ЕК в петък отмени временното ембарго върху износа на зърно от Украйна в блока, след като прецени, че вече няма риск доставките да засегнат фермерите в пет гранични страни, вкл. Полша, Унгария и Словакия. Забраната обхващаше вноса на пшеница, рапица, слънчоглед и царевица.

Брюксел договори и сделка с Киев за контрол на износа, така че да не се стига до изкривявания на пазара в тези страни.

Полша, Унгария и Словакия обаче наложиха едностранни забрани на вноса на селскостопанска продукция от Украйна. Така те се противопоставиха на политиката на ЕС да действа единно по търговските въпроси и създаде неудобна ситуация за Комисията.

Комисията изтъква, че на членките в ЕС не е разрешено да предприемат едностранни мерки по отношение на търговията“ и коментира, че „оценява правно сложната ситуация“. „Ангажираме се със засегнатите [държави членки] и ще се стремим да работим за конструктивно решение, така че да няма нужда да продължаваме този случай“, казва се в съобщението на ЕК, цитирано от FT.

Комисията добавя, че може да започне собствено производство за нарушение, „за да гарантира, че [държавите членки] спазват задълженията си съгласно правото на ЕС и ангажиментите си в СТО“.

Като част от споразумението си с Брюксел за премахване на временното ембарго върху износа на зърно Украйна заяви в понеделник, че ще създаде система за лицензиране, за да „предотврати изкривявания на пазара в петте съседни държави членки“.

Румъния засега не е приложила едностранни мерки. България първоначално вдигна забраната за внос на украинско зърно миналата седмица, но след протести на фермери в сряда обяви, че ще въведе забрана за вноса на слънчоглед от Украйна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:07 | 21.09.23 г.
fallback
Още от Земеделие виж още