България няма да удължава забраната за внос на украинско зърно след 15-ти септември.
Парламентарната комисия по икономическа политика е приела с 10 гласа „за“, 4 „против“ и двама въздържали се страната да се откаже от ограничителната мярка, която изтича на 15 септември, съобщава БНР.
Проектът на решение е внесен от „Продължаваме промяната“, ГЕРБ-СДС и ДПС.
Забраната беше издействана от пет държави от Централна и Източна Европа – България, Полша, Унгария, Румъния и Чехия след протести на местни производители, според които евтиното зърно от Украйна подбива цените на пазара и ги принуждава да продават под себестойност.
След въвеждането на забраната обаче данните на Софийската стокова борса показаха силно разминаване на ценовите очаквания на продавачи и купувачи и сделките са рядкост, защото нито една от страните не е склонна на компромис.
Българските производители на олио междувременно започнаха да се оплакват, че започват да затварят, защото не разполагат с достатъчно суровина за преработка.
Решението на икономическата комисия на парламента е изненадващо, защото министърът на земеделието и храните Кирил Вътев наскоро коментира, че България ще поиска удължаване на забраната и след 15 септември. Полша обяви, че без значение какво ще е решението на ЕС по казуса, няма да позволи внос на украинско зърно.
Полското правителство днес прие и резолюция, с която призовава ЕС да удължи забраната за вноса на украинско зърно. Унгария и Румъния също настояват европейските власти да удължат ограниченията.
Предстои приетото от икономическата комисия на Народното събрание решение да се гласува и в пленарна зала.
Председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите Илия Проданов предупреждава, че „говорим за оцеляване на сектор "Животновъдство", говорим за оцеляване на сектор "Зърнопроизводство", говорим за оцеляване на сектор "Пчеларство" - просто всички тези сектори са подложени на ужасен натиск и дъмпинг от Украйна".
Проданов допълва, че решението е предложено без анализ. Даниел Лорер от „Продължаваме промяната“ – една от партиите-вносителки на проекторешението, също е изразил несъгласие по време на дебата в комисия именно заради липсата на анализ.
Румен Христов от ГЕРБ-СДС е подчертал, че България трябва да намери баланс между интересите на производители, преработватели и потребители, както и че в бъдеще Украйна ще стане член на ЕС. Страната е голям производител на земеделска продукция и България ще трябва да се адаптира към тази реалност, коментира Христов.