fallback

Нелоялни практики установиха властите при търговията с храни у нас

Възникват съмнения и за необосновано високи печалби, обяви служебното правителство

14:38 | 02.03.23 г. 8
Автор - снимка
Редактор

Открити са редица нелоялни търговски практики, съмнения за необосновано високи печалби на търговци и други нарушения, които ощетяват правата на потребителите. Това обяви служебният вицепремиер по икономическите политики Христо Алексиев, който заедно с министрите на земеделието и на икономиката и индустрията представиха резултатите от проверките на цените на хранителните продукти на пазара, които започнаха преди около месец.

Комисията за защита на потребителите е открила 452 нарушения при 471 проверки на ценообразуването при храните в търговската мрежа.

В сряда премиерът Гълъб Донев възложи изготвяне на механизми срещу спекулата с цените на храните. В сряда беше сформирано Национално координационно звено, което да наблюдава и контролира цените на храните. Изградена е методика за мониторинг и контрол на следене на образуването на цената на храните от производител до щанда в магазина. Определени са и няколко държави, с които да се сравняват цените на хранителни продукти.

„Не обявяваме война на търговските вериги, но като държава сме задължени да защитим интереса на потребителите“, коментира вицепремиерът Христо Алексиев. Той увери, че целта на проверките е властите да се уверят, че не се генерират печалби на гърба на населението и от стоки от първа необходимост.

452 нарушения при 471 проверки в магазините установи КЗП

Извършени са над 300 съвместни проверки от всички ангажирани институции, обявиха властите. Комисията за защита на потребителите е направила 471 проверки и е засякла 452 нарушения, като 200 от тях са нелоялни търговски практики.

В рамките на съвместните проверки на отговорните институции БАБХ е извършила 333 инспекции и е установила 32 нарушения. НАП е участвала в 340 проверки, по които са издадени 71 актове за нарушения.

Резултатите от анализа до момента са притеснителни, коментира вицепремиерът Христо Алексиев. "Към момента кривата на инфлацията върви надолу и това се вижда отчетливо. Кривата на храните върви нагоре. Това ни кара и да вземем всички тези мерки", каза още вицепремиерът. Той обобщи, че става въпрос за сериозен натиск върху българските производители, формиране на свръхпечалби и необосновано отнемане на доходи от населението при търговията с храни.

В момента текат 150 проверки на НАП и девет ревизии. Ще има постоянен мониторинг по цялата верига, продължават и постоянните проверки на всички органи. Подготвят се и промени в нормативната база, за да бъдат забранени със закон нелоялните търговски практики.

Основни нарушения на търговските вериги

При 200 от констатираните нарушения става въпрос за нелоялни търговски практики, каза Стоил Алипиев председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП). Сред най-честите нелоялни практики са лъжливи анонси "само днес на тази цена" или "най-ниска цена", разминаване между цената на етикета на стоката и реалната цена, липсваща стока, рекламирана на ниска цена в брошури, несъответствия в теглото. Друг фрапиращ пример, на който се е натъкнала КЗП, внесени стоки от други страни, които се представят за български.

Според Стоил Алипиев търговски вериги, които държат 50-60 процента от пазара на хранителни продукти, изкривяват пазара и завишават цените изкуствено. Той посочи, че често вериги излизат с подвеждаща или невярна информация за цената и грамажа на стоката.

Според министъра на икономиката Никола Стоянов цените на енергоресурсите и горивата намаляват, докато на стоките в магазините - растат. Затова държавните организации са проследили и ценообразуването по всички нива във веригата.Виждаме мляко и масло, продавани в чужбина, които са с 20-30% по-ниски цени, отколкото в България, посочи министърът на икономиката. Маслото във Франция и Германия е по-евтино от това в България с 20%... Няма логика българските граждани да плащат толкова високи цени“, посочи той.

Министърът на земеделието Явор Гечев съобщи за констатирани големи маржове в цените - от 50% до 95% по веригата на предлагане. Наблюдават се маржове до 100% от търговията на едро до тази на дребно. По думите му необясними са маржове при някои продукти – масло, яйца, мляко, сирене, кашкавал и др. и от там неоправдано високи цени. Министерството на земеделието представи информация за доставките на хранителните стоки до търговските вериги в шест канала. По всички тях има високи надценки, които се движат между 50 до над 90 процента.

„Средната цена на млякото от производител е около 1,03 лева. Цената на преработвателя е 1,60 лева до 1,80 лева. На щанда отива до 4 лева. Средната цена за държавата е 3,36 лева“, допълни той и уточни, че в Чехия средната цена е 2,98 лева, а в Румъния 3,11 лева.

Надценките се получават и през различни такси, които се искат от производителите. Това са например такси за реклама асортимент, оборот отстъпки и други. Това са пари, които се вземат от клиентите, но не стигат да производителите, отбеляза Гечев.

„Има ужасяващ страх от производителите да дават информация за доставните цени, за да не отпаднат от дистрибуционните вериги, каза още земеделският министър. Например опаковка кашкавал от 400 грама е с доставна цена 8,04 лева, но се продава за 15,99 лева“, каза Гечев, без да назове производителя и търговската верига. В друг случай краве сирене в опаковка 400 грама се доставя при цена 5,64 лв., но на рафта във веригата се предлага по 10,79 лева или с надценка 91 процента.

Министърът на земеделието заяви, че наблюдението на пазара на храни вече ще е постоянно.

За изсветляване на сектора ще бъдат приети две наредби за храните, подготвени от Министерството на земеделието и Министерството на икономиката за храните, така че да дадат публичност по цялата верига на доставки.

Ще има регистри на всички търговци и на складовете, които се занимават с продажбата на храни. Първият по веригата на даден продукт ще отрази в електронния регистър пускането му на пазара и всеки следващ ще информира къде е отишла храната и на каква цена, каза Гечев.

В следващите седмици предстои да заработи и сайтът, който ще показва маржът на цените на продуктите от производителя до магазина.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:22 | 02.03.23 г.
fallback
Още от Земеделие виж още