fallback

Огнян Боюклиев: Административно не можеш да натискаш цена в условията на пазарна икономика

Контролът върху здравословната конкурентна среда трябва да е постоянен, а не кампаниен, съветва икономистът

11:00 | 10.02.23 г. 3

Контролът върху здравословната конкурентна среда в България трябва да бъде постоянен, а не кампаниен. Административно не можеш да натискаш цена в условията на пазарна икономика. Това мнение изрази в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания на БАН.

За пример той даде 1996 година, когато премиерът Жан Виденов „натискаше административно цената на пшеницата, на брашната, защото идваха избори и хлябът не трябваше да поскъпва“, но след това цената им скочи.

"Имаме Закон за защита на конкуренцията. Защо този закон трябва да се включва кампанийно – той трябва да работи“, коментира икономистът и обясни, че страната ни има национална аграрна политика и обща аграрна политика на ЕС, която дава рамката, а всяка страна определя как ще се позиционира вътре в тази рамка.

Боюклиев смята, че добра практика има с френските фермерски пазари, благодарение на които се скъсява веригата на доставки. "Навсякъде има фермерски пазари, които общината, заедно с държавата подпомага, дават се не само субсидии, но и се осигурява транспорт, за да има къса верига, за да има пресни продукти, мляко, което не е манипулирано или само е пастьоризирано и отива при потребителя. Това е европейска аграрна политика, която у нас за съжаление не се случи", потвърди икономистът.

Според него в България се направи половинчата аграрна реформа, защото след връщането на земята не е проведена структурна аграрна реформа, при която „да се формират истинските семейни стопанства и след това кооперациите“.

По думите му липсва последователна и непрекъсната работа в тези направления и не се изпълнява европейската директива за търговските практики.

Боюклиев настоява да се приемат работещи закони, които да улеснят късите вериги с доставки на български продукти "от нивата до масата".

Обективен ли е скокът на цените на храните или надписват по веригата? Какво можем да научим от опита на Гърция по отношение на "джентълменските споразумения" между министър-председателя и хипермаркетите, за да се постигнат по-ниски цени на хранителните продукти? Остава ли България с най-висок данък ДДС върху храните?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:00 | 10.02.23 г.
fallback
Още от Земеделие виж още