Рекордните валежи през есента, ракетните удари и липсата на електроенергия са оставили близо 1/3 от реколтата от царевица по полетата в Украйна, пише Bloomberg. Дори на фона на военните действия и блокирания износ страната остава четвъртият по големина износител на царевица в световен мащаб. По-малкото реколта може да се окаже фактор по отношение на доставките на световните пазари.
Реколтата може да бъде прибрана до пролетта, посочва още Bloomberg, но това ще влоши качеството и количеството на царевицата. В страната очакват снеговалежи и дъжд в следващите две седмици, така че прибирането на реколтата ще се отложи поне до началото на 2023 година.
Заради войната реколтата от царевица в Украйна ще бъде най-ниската за последните пет години - около 27 млн. тона, или с около 4,5 млн. тона по-малко от 2021 година. Прогнозите на ООН пък са за още по-свита реколта - до 24 млн. тона.
И други години фермерите са забавяли прибирането на реколтата, но обикновено до декември царевицата вече е прибрана. Но тази година имаше обилни валежи, заради които доскоро беше невъзможно влизането на техника на полетата. Липсата на електроенергия пък не позволява изсушаването на мокрото зърно. Заради дъжда това е от съществено значение за правилното съхранение на царевицата, но и ще оскъпи производството, дори и фермерите да успеят да осигурят достатъчно електроенергия на фона на сривовете на енергийната мрежа в страната.
Асоциацията на украинските зърнопроизводители поиска от правителството приоритетно да осигури електрозахранването за силозите, за да бъде защитена реколтата, както и финансова подкрепа за фермерите. Войната, както и липсата на достатъчно работници, са сред другите рискове за селското стопанство, което остава водещ сектор за украинската икономика. На вътрешния пазар цената е ниска, което допълнително ограничава приходите за сектора.
Военните действия от своя страна са нанесли щети на стойност 4 млрд. долара на селското стопанство. Секторът ще има нужда от финансова подкрепа, за да може да се подготви за следващата сеитба.
Царевицата е втората по важност култура за Украйна както по отношение на отглеждането, така и по отношение на изнесените обеми. Очакванията са, че през следващата година реколтата може да бъде още по-свита, но за сметка на слънчогледа.