fallback

Австралия налага блокада за пчели след нашествие на опасен акар

Нашествието на Varroa destructor заплашва статута на страната като единствения голям производител на мед, който досега е избегнал разпространението му

08:25 | 28.06.22 г.
Автор - снимка
Редактор

Австралия се опитва да защити медоносните си пчели, след като в страната бе открит акар, опустошил кошери по целия свят. Това предизвика опасения за опрашителите, които са от решаващо значение за австралийското селско стопанство на стойност 83 млрд. австралийски долара (57 млрд. щатски долара).

Служители по биосигурността в най-многолюдния щат Нов Южен Уелс наложиха своеобразна блокада на пчелите след откриването на акара Varroa destructor на пристанището в Нюкасъл в петък, съобщи Bloomberg.

Нашествието на акара заплашва статута на Австралия като единствения голям производител на мед, който досега е избегнал установяването на смъртоносния за пчелите вредител, обвиняван заедно с широкото използване на неоникотиноидни пестициди за т. нар. унищожаването на пчелни колонии в САЩ.

В 10-километрова аварийна зона около пристанището ще бъдат задействани планове за унищожаване на заразата, а в целия щат се забранява преместването на пчели. Откриването на акара е сериозен проблем за производителите на австралийски медни продукти, които често реализират големи печалби в чужбина, включително в Азия, както и за селскостопанските производители, които разчитат на медоносните пчели за опрашването на културите.

"Ако акарите Varroa се заселят в щата, това ще има тежки последици, така че предприемаме всички необходими предпазни мерки и действия, за да ограничим паразита и да защитим местния медоносен сектор и опрашването", заяви министърът на земеделието на Нов Южен Уелс Дугалд Сондърс.

Тежки нашествия на акара Varroa причиняват редица болести сред европейските медоносни пчели, които отслабват и намаляват популациите и това води до смърт на колониите. Паразитът не засяга по-малките местни пчели в Австралия, които нямат жило.

Измирането на пчелни колонии е проблем от десетилетия по целия свят и се обяснява с различни фактори, вариращи от екстремни метеорологични условия и излагане на селскостопански химикали до паразити.

Освен това Австралия изнася европейски медоносни пчели (Apis mellifera), включително за Канада, където земеделските производители в момента се борят с последиците от рязко намаляващата пчелна популация. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:06 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Земеделие виж още