fallback

Пет зелени цели, които страните от ЕС най-вероятно няма да реализират през 2025 г.

Отпадъците от текстил и възстановяването на зоните, поглъщащи въглероден диоксид, са сред проблемните области

11:26 | 09.01.25 г. 1

За страните от Европейския съюз (ЕС) 2025 г. започна с изнервящо напомняне за всички екологични ангажименти, които те трябва да изпълнят съгласно законодателството на блока.

Съюзът тръгна по труден път – да се превърне в екологично убежище до 2050 г., като си постави междинни цели за проследяване на напредъка в намаляването на нивата на замърсяване, затоплящите планетата емисии на парникови газове и възстановяването на природата.

От разделно събиране на отпадъци до финансиране на проекти за биоразнообразие, Politico обобщава пет цели, които 27-те страни членки на блока трябва да изпълнят тази година (и в по-голямата си част няма да успеят).

Текстил

Една от основните цели на ЕС за устойчивост е да намали вредното въздействие на отпадъците върху околната среда. За да направи това, Брюксел очаква от страните членки да изградят ефективни системи за събиране на нарастващ списък от видове отпадъци.

От 1 януари страните от ЕС също така трябва да събират облекла и тъкани разделно. Това означава, че неизползваеми обувки и стари дрехи и спално бельо вече не могат да отиват в кофите за боклук.

Последните данни от екологичния надзорен орган на ЕС от май 2024 г. показват, че само 11 държави от ЕС са въвели задължителни системи за разделно събиране на текстил, а други 14 са въвели доброволни инициативи.

В същия дух на намаляване на отпадъците в модния сектор ЕС забрани унищожаването на непродадени дрехи и обувки. Това решение не е без последствия. Скорошно разследване на Проекта за докладване на организираната престъпност и корупцията (OCCRP) разкрива, че Румъния се е превърнала в сметище за изхвърлени дрехи в ЕС, тъй като тонове дарени дрехи завършват в боклука.

Рециклиране

По-строгите правила за управление на отпадъците се вписват в по-широката стратегия на ЕС за извличане на ценните материали от стоките, които се изхвърлят, за да бъдат използвани повторно. През 2025 г. страните от ЕС трябва да рециклират или „подготвят за повторна употреба“ поне 55 процента от битовите отпадъци, съгласно законодателството на ЕС за отпадъците.

Има обаче и специфични цели за отделните категории отпадъци. Например 27-те страни трябва да рециклират най-малко 65% от отпадъците от опаковки - като контейнери за храна за вкъщи, хартиени опаковки и картонени кутии, също и 65% от електронните отпадъци (телефони, таблети, домакински уреди), пуснати на пазара на ЕС през последните три години.

Трудно е да се каже дали регионът би постигнал тази цел, тъй като последните данни от статистическата служба на ЕС, предоставени от самите правителства на ЕС, са от 2022 г. Медията прави обосновано предположение, че не, защото Европейската комисия сама предупреди, че повечето държави вероятно ще пропуснат целите.

Отделно числата от 2022 г. говорят сами за себе си. Германия, Австрия, Словения и Нидерландия са единствените държави, които вече са постигнали целите за битови отпадъци за 2025 г., а Белгия, Люксембург и Италия са на само няколко базисни пункта от изпълнението на заложените цели.

Малко над половината държави от ЕС постигат целите си за опаковките.

Пластмаси

Брюксел въведе правила за производството, употребата и рециклирането на пластмасите. През 2025 г. страните от ЕС трябва да събират 77% от пластмасовите бутилки за напитки за еднократна употреба, пуснати на пазара. И за да станат нещата още по-екологични, всички нови бутилки, произведени от тази година и продавани в Европа, трябва да включват поне 25 процента рециклирана пластмаса вътре в тях.

Статистическата служба на Комисията в момента не отчита данни само за бутилките за напитки, но някои компании, работещи в сектора, са нетърпеливи да покажат, че техните бизнес модели дават резултати. Например Sensoneo — словашка компания за управление на отпадъците, която продава оборудване за връщане на депозити, при което клиентите плащат допълнителна такса при закупуване на бутилка или кутия, която получават обратно, след като върнат продукта — твърди, че държавите от ЕС с тази технология имат нива на събираемост над 80 процента.

Природата

Що се отнася до опазването на природата, повечето от целите на ЕС са определени за 2030 г., което дава на страните членки малко по-голямо пространство за адаптиране. Като регионален блок ЕС все още има някои ангажименти, които трябва да изпълни, особено на международната сцена.

Съществуващите закони за земеползване гласят, че ЕС е трябвало да поддържа нивата си на поглъщане на въглерод между 2021 г. и 2025 г. Въглеродът се поглъща от природни активи като гори или влажни зони, които задържат затоплящия планетата газ. Въпреки всички усилия на Европа да регулира използването на земята и да защити горите със закон, тези територии на континента намаляват.

Както повечето неща, възстановяването и защитата на поглъщащите въглероден диоксид зони струва пари. По време на 15-ата конференция на ООН за биоразнообразието, която се проведе в Монреал през 2022 г., страните (включително ЕС) обещаха да изразходват най-малко 20 млрд. долара годишно в помощ за развитие на биоразнообразието в развиващите се страни до 2025 г.

Към 2024 г. ангажиментите за финансиране на биоразнообразието са за само няколко милиона.

Автомобили

След производството на енергия и отоплението, транспортът е най-замърсяващият сектор в Европа и Брюксел иска производителите на автомобили да направят нещо по въпроса. Производителите до 2025 г. трябва да гарантират, че автомобилите трябва да генерират 15% по-малко въглероден диоксид, отколкото през 2021 г.

Санкцията, ако производителите на автомобили пропуснат тази цел, е определена на 95 евро за всеки грам въглероден диоксид на километър над прага за всяко превозно средство, което не отговаря на изискванията.

Според неправителствената организация за екологичен транспорт Transport&Environment обаче това е област, в която нещата изглеждат добре. От данните за продажбите през 2024 г. от аналитичната компания Dataforce и GlobalData и прогнозите за бъдещите продажби на електрически и хибридни превозни средства неправителствената организация предполага, че повечето производители на автомобили ще се съобразят с изискванията до края на годината.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:27 | 09.01.25 г.
fallback
Още от Екология и ESG виж още