Германската промишленост отделя повече въглеродни емисии въпреки свиването на сектора, тъй като предприятията пестят разходи, използвайки по-мръсни горива.
Според предварителните изчисления на мозъчния тръст Agora Energiewende емисиите от промишленото производство са се увеличили с 2% през миналата година, въпреки че самият сектор е отбелязал свиване, предава Bloomberg. В доклада се добавя, че ако икономиката се възстанови в бъдеще, се очаква по-нататъшно увеличение на промишлените емисии.
Производството представлява една пета от брутната добавена стойност, създавана в германската икономика, и рецесията там натежава върху икономиката, която се насочва към втора поредна година на свиване.
Страната е отговорна за една четвърт от замърсяването с въглероден диоксид, свързано с енергетиката в Европейския съюз (ЕС), и за толкова, колкото и следващите по големина замърсители - Италия и Полша - взети заедно. Тя има за цел да намали емисиите с две трети до 2030 г., но след предсрочните избори следващия месец бъдещето на много от екологичните амбиции е неясно.
Изоставането на Германия в изпълнението на задълженията ѝ в областта на климата може да навреди на общите екологични цели на ЕС и да подкопае някои от собствените ѝ успехи, постигнати благодарение на намаляването на промишленото производство.
Според данните на Agora Energiewende Германия все пак е успяла да намали общите си въглеродни емисии с 3% благодарение на успехите си в енергийния сектор, тъй като е спряла някои въглищни електроцентрали и е увеличила използването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Това понижение обаче се дължи и на спада на търсенето и съкращаването на производството в енергоемките отрасли, свързани с кризата, предизвикана от войната на Русия в Украйна.
Сектори като транспорта и сградния фонд са се представили най-зле през миналата година, като не са постигнали съответните си годишни цели за намаляване на емисиите, се казва в доклада, оповестен във вторник.
„Въпреки общия спад на разходите за електроенергия, сред домакинствата и корпорациите се наблюдава нежелание да възприемат зелените технологии“, посочи в изявление председателят на Agora за Германия Саймън Мюлер. Според доклада продажбите на термопомпи и новите регистрации на електрически автомобили са намалели съответно с 44% и 26% през миналата година.
Според Мюлер данните на Agora „ясно показват, че политиката в областта на климата е ефективна, ако се провежда с ангажираност“. „Големите успехи в намаляването на емисиите в електроенергийния сектор подчертават това. В същото време все още липсва импулс в транспорта, сградите и промишлеността, от който се нуждаем, за да постигнем целите в областта на климата“, добавя той.
Делът на възобновяемите енергийни източници в нетното производство на електроенергия е рекорден - 62,7%, като вятърната енергия заема първо място. Слънчевата енергия е около 14%, съобщи миналата седмица изследователският институт ISE Fraunhofer.
Германската агенция за околната среда ще публикува официалните данни за емисиите през 2024 г. в средата на март.