fallback

Малки ВЕЦ във водопровода ще намаляват въглеродния отпечатък на София

До края на 2025 г. "Софийска вода" очаква да произвежда повече електроенергия, отколкото потребява

15:50 | 05.12.24 г. 6

Преди години в София е имало планове за изграждането на малки водноелектрически централи (ВЕЦ) във водопроводите и дори са идентифицирани седем подходящи места за това. Проектът не е реализиран, но днес "Софийска вода" има планове да изгради такива мощности и се подготвя да ги съгласува със Столична община. Техните анализи показват, че икономически изгодни са само две от анализираните в началото на века места - в Бистрица и в Бояна. Причината е намаляването на количествата вода в системата на София.

Откакто международната компания за управление на ресурси Veolia (част от която е "Софийска вода") е поела управлението на водата в столицата, загубите на вода намаляват от 63% до 38% през 2024 г. В количества това е с 92 млн. куб. метра по-малко загуби, отбеляза зам.-директорът на "Софийска вода" Станислав Станев пред журналисти.

Изграждането на малките ВЕЦ е част от стратегията на оператора на ВиК мрежата за позеленяване. Плановете са за изграждане на централи с капацитет от общо 2,5 мегавата в двете избрани точки. Инвестицията се очаква да бъде към 6-7 млн. лева. За сравнение, инвестициите на дружеството през 2024 година ще бъдат около 55 млн. лева, а през 2025 г. се очаква да са към 51 млн. лева.

Чисто технически, този проект може да бъде реализиран в рамките на година-година и половина, отбелязаха от компанията. Предстоят обаче административните процедури, включително трябва да се изясни дали ще е необходима Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС).

Но дори и без този проект още в края на 2025 г. "Софийска вода" очаква да произвежда повече електроенергия, отколкото потребява, казват от компанията. В момента "Софийска вода" произвежда електроенергия от инсталирани соларни панели върху пречиствателните станции в Кубратово, Бистрица и Панчарево. Капацитетът им е общо 2,4 мегавата.

По време на разговор с журналисти от компанията отчетоха, че в основата на бъдещите планове за развитие са иновациите и грижа за климата. Именно иновациите са намалили разходите на вода през годините, каза изпълнителният директор Васил Тренев.

"Софийска вода" следи количествата вода на входа на системата и измервателните уреди са разпределени по цялата мрежа. Всяка зона е разделена на отделни подзони и с помощта на 10 хил. иновативни водомера се следи потреблението на водата на територията, обслужвана от компанията в реално време. Това позволява да бъдат установени скрити течове - 90% от течовете са под земята и невидими за потребителите и служителите на ВиК дружеството.

Друг метод за намаляването на течове и аварии е управлението на налягането. Исторически водопреносната мрежа на София използва минимално количество електроенергия, което означава, че за захранване на високите етажи на блоковете е необходимо и по-високо налягане в системата. Но е далеч по-ефективно на високите блокове да бъдат поставяни помпи, отколкото да се поддържа високо налягането в тръбите в целия квартал, коментира Станислав Станев.

От "Софийска вода" коментираха, че работят със своите колеги от ВиК Плевен за преодоляване на водната криза. Според тях проблемът не е свързан толкова с водоизточниците, колкото с големите загуби на системата. В момента в региона без нормално водоснабдяване са 430 хил. души от 30 населени места.

От дружеството коментираха още и доклада на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), според който 50% от ВиК дружествата у нас дори не измерват водата на входа на системата. Според "Софийска вода" това означава, че няма реална картина дори и какви са загубите на вода в България.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:52 | 05.12.24 г.
fallback
Още от Екология и ESG виж още