fallback

Боян Рашев: Бизнесите в България винаги са се опитвали да се развиват устойчиво

Само откъм отчитане българският бизнес тепърва се сблъсква с темата ESG, смята Боян Рашев от EY denkstatt

14:08 | 21.11.24 г.

Бизнесите в България винаги са се опитвали да се развиват устойчиво. Всеки един бизнес се опитва да върши работата си така, че да намалява екологичното си въздействие и да създава повече ползи около себе си. Това е възможно само ако самият той се развива. Това каза Боян Рашев, партньор в EY denkstatt, в предаването „Чиста енергия“ на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му 95% от българския бизнес тепърва се сблъсква с темата ESG само откъм отчитане, а не откъм реална дейност. Според Рашев големите компании, които имат традиция и практика, правят много от нещата, които се обхващат от ESG, защото са част от оцеляването им. Той смята, че не регулациите, а самият бизнес принуждава компаниите да правят промени.

„Ако стигнеш до сблъсък между това, което трябва да правиш по регулация, и това, което е нужно да направиш, за да растеш, имаш сериозен проблем. Основният казус пред всички компании, които се опитват да отговорят на ESG регулациите, е да го направят така, че това да е от полза за икономическия им растеж“, каза още Рашев.

„В момента регулацията те кара да се отчиташ по конкретни изисквания с конкретни показатели и да си поставяш някакви цели по конкретни теми“, каза той.

От регулациите най-засегнат според Рашев е българският бизнес, който досега не се е опитвал да се отчита по тези теми и за българските фирми това се възприема като излишно административно усилие.

Същевременно по думите му в България има компании на върха на ESG рейтингите на рейтинговите агенции – S&P, Moody's.

„Ние изобщо не сме толкова назад, колкото хората си мислят. Това, което е много характерно за българския бизнес е, че изключително вкоренен в средата си и че прави всичко възможно да създава ползи както за себе си, така и общността си“, каза той.

Малкият и средният бизнес все още не е обект на регулиране по отношение на отчитането за ESG, посочи Рашев, но и този сегмент трябва да започне да работи по тези теми.

Той коментира и проблема със събирането на данни за въглеродните емисии на компаниите, защото голяма част от веригите на доставки се случват в страни, които не са толкова прозрачни в сравнение с ЕС, и събирането на точни данни е по-трудно.  

„В един момент мисля, че някои от отчитанията ще отпаднат, защото водят до това да се занимаваме с непроизводителна дейност и да генерираме информация, от която никой няма полза. Темите, които си заслужава да бъдат управлявани в компаниите, се управляват и без някой да го изисква“, каза още Рашев.

Няма понятие като еднакво валидна тема навсякъде по света – едни аспекти на екологичните или социалните проблеми са важни в Тополовград, съвсем други са важни в Ню Йорк, посочи той.

„Това са неща, които зависят от нивото на развитие на обществото, колко е богато, какви проблеми има да решава, какво счита за правилно“, допълни Рашев.

Целия коментар вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Чиста енергия“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:03 | 21.11.24 г.
fallback
Още от Екология и ESG виж още