fallback

Никола Рангелов, БАМИ: Има 30% спад на черната металургия в Европа през последните 10 г.

ЕС доста бавно реагира на световните предизвикателства пред металургичния си сектор, смята той

13:14 | 18.11.24 г.

През последните 10 години има 30% спад в европейската черна металургия, което дава отражение и в исканията на Eurofer за спешни мерки за справяне с проблемите в тази част на индустрията в Европа.

Това коментира Никола Рангелов, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ), като част от проекта „Talk 24: Eco Tech Кръгова икономика“ на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му черната металургия отдавна е стъпила на основите на устойчивото развитие и е отговорна към обществото и екологията. Проблемите идват от агресивната политика на производители от Далчния Изток, Северна Африка и Турция.

Според него страните от Европа са конкурентни на държави като Индия и Китай като производство, качество и екология, но не и на бързината, с която те реагират.

В света има около 550 млн. инсталации за свръхпроизводство. Това е 4-годишното производство на Европейския съюз (ЕС), каза той.

Според него ЕС доста бавно реагира на световните предизвикателства пред металургичния си сектор, който се нуждае от мерки сега, а не след пет или десет години.

За сметка на това цветната металургия, особено в България, е в разцвет, смята той. Страната произвежда около 2 млн. тона металургична продукция, като е ориентирана главно в цветната металургия.

Рангелов посочи, че българската металургия е с устойчив характер и това може да се види в развитието ѝ в последните години след промените.

„Всички предприятия се развиват с хармоничен ритъм, като се правят огромни инвестиции в производствени мощности, технологии, екология“, каза той.

Рангелов даде пример с „Аурубис България“, които имат много сериозни инвестиционни програми като тази за разширението на соларния ѝ парк. Стремежът е чрез него да се покриват 30% от енергийните нужди на предприятието.

Сериозни са инвестициите, които правят и „Алкомет“, „София Мед“, „Стомана индъстри“, „Етем“, каза той.

Това са фирми, предимно ориентирани към експорт, дават много високо качество и по екологични показатели не отстъпват по най-добрите в сектора в цял свят, допълни Никола Рангелов.

Той отбеляза, че българските предприятия в сектора отдавна работят в областта на екологията и се стремят да модернизират своите процеси. Освен това работниците в металургичната индустрия имат с около 150% по-високи възнаграждения от средните в промишлеността.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Повече информация за проекта и участниците в него, ще откриете на Investor Media PRO.

Проектът се организира с подкрепата на: „Софийска вода“ АД, част от Веолия, „Аурубис България“ АД, Investbank, Висше училище по телекомуникации и пощи (ВУТП), Kaufland България и Hydrox Systems.

Медийни партньори са: Investor.bg, списание Bloomberg Businessweek Bg и Dnes.bg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:15 | 18.11.24 г.
fallback
Още от Екология и ESG виж още