fallback

Саудитска Арабия отказа да потвърди ангажимента си за отказ от изкопаемите горива

Това се разглежда от редица участници на климатичната конференция на ООН като стъпка назад в битката с глобалното затопляне

17:30 | 16.11.24 г.
Автор - снимка
Създател

По време на продължаващите преговори за климата на ООН, COP29, се появиха разногласия относно това дали страните трябва да се ангажират отново с историческото обещание от миналата година да се откажат от изкопаемите горива, пише Bloomberg.

Европейските и американските преговарящи смятат, че потвърждаването на ангажиментите, договорени миналата година, включително повишаване на ефективността и внедряването на възобновяема енергия, е от съществено значение за предотвратяване на отстъпление в глобалната борба с климатичните промени, посочват източници, запознати с въпроса.

Саудитска Арабия отговаря със смесица от тактики на забавяне и директни блокиращи маневри, добавят източниците.

Сделка за изкопаемите горива стигна до окончателно споразумение в рамките на климатичната конференция на ООН за първи път миналата година, като домакинът на COP28, Обединените арабски емирства (ОАЕ), успешно привлече Саудитска Арабия и други страни производителки на петрол с послание за „преход“ от изкопаемите горива. Неуспехът да се повтори този ангажимент се разглежда от развитите и уязвимите от климатичните промени страни като крачка назад.

Борбата около дневния ред в началото на тазгодишната конференция произтича от разногласия относно това дали - и на какъв форум - ангажиментите за намаляване на емисиите, поети миналата година, трябва да бъдат обсъдени.

Основната цел на тазгодишните преговори е да се замени съществуващ годишен ангажимент за финансиране на климата от 100 млрд. долара с такъв, предоставящ много повече средства, за да се помогне на по-бедните страни да изградят зелени икономики и станат устойчиви на глобалното затопляне. Необходимата сума се оценява на повече от 1 трлн. долара годишно. САЩ и Европа искат повече държави да допринесат с финансиране, оказвайки натиск върху Саудитска Арабия и други богати производители на петрол от Персийския залив, които са отговорни за голяма част от емисиите в глобален план.

Отделно страните са готови да представят нови амбициозни национални стратегии за климата до следващия февруари, за да се уверят, че вървят по пътя, определен от Парижкото споразумение за климата от 2015 г. Именно то определи граница за ограничаване на покачването на глобалните температури до 1,5 градуса по Целзий.

Саудитска Арабия описа миналогодишното споразумение за загърбване на изкопаемите горива като една от възможностите за справяне с нарастващите емисии на парникови газове. Кралството е най-големият износител на суров петрол в света и също така изгражда зелени проекти, докато преследва план за намаляване на зависимостта на икономиката от петрола.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:23 | 16.11.24 г.
fallback
Още от Екология и ESG виж още