На започващата през следващата седмица среща, посветена на климатичните промени COP 29, има заявки за дискусии по някои от най-важните въпроси на декарбонизацията - например финансирането на зеления преход в развиващите се икономики. Но разговорите ще протекат без присъствието на лидерите на големи държави и основни участници в процеса на декарбонизация.
Очаквано още преди дни стана ясно, че американският президент Джо Байдън няма да участва на срещата в Баку на фона на изборите на 5 ноември, съобщи Ройтерс, позовавайки се на отговор на тяхно запитване към Белия дом. Резултатите от изборите пък подсказват, че и следващата среща може да мине без участието на САЩ, ако Доналд Тръмп продължи политиката от първия си мандат, когато извади страната от Парижкото споразумение.
Заради избора на комисари участие в Баку отказа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Политическата нестабилност отложи пътуванията на френския президент Еманюел Макрон, а сега Bloomberg съобщи, че със същата причина германският канцлер Олаф Шолц няма да пътува до Азербайджан.
ЕС ще бъде представляван от Шарл Мишел и комисарят по въпросите на климата Вопке Хукстра. В европейската делегация вниманието привлича испанският премиер Педро Санчес, който ще участва в дискусиите за промените в климата броени дни след опустошителните наводнения във Валенсия. Британският премиер Киър Стармър също ще присъства на срещите.
Засега участието си потвърждава и престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман. Саудитска Арабия е сред водещите държави, изнасящи петрол в света.
Сред големите отсъстващи в азербайджанската столица обаче ще бъде бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва, който претърпя битов инцидент и пътуванията са му забранени. Това се случи малко преди срещата на БРИКС в Казан. Друг член на организацията - Китай, също няма да участва на срещата на най-високо държавно ниво.
Премиерът на Австралия, водещ износител на въглища, както и на Япония няма да пътуват до Азербайджан, допълва още Ройтерс.
За първи път от четири години на срещата за климата няма да присъства и директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, въпреки че институцията има ключова роля при набирането на средства за финансирането на мерките за смекчаване на ефектите от промените в климата в бедните страни.