Въпреки всички коментари няма видими признаци за забавяне на енергийния преход, сочи нов доклад на Международната агенция за енергетика (МАЕ). Митът за спирането на зеления преход е породен от увеличеното потребление на електроенергия заради горещите вълни. Това доведе до включването на въглищни мощности и ограничи спада на въглеродните емисии от енергийния сектор.
Трансформацията дори има леко ускорение в развиващите се икономики и макар че напредъкът е съсредоточен в Китай, в много от другите развиващи се икономики има значително повишаване на продажбите на електромобили, увеличаване на капацитета за соларните мощности (с 90% в Индия).
Доскорошният лидер ЕС пък показва известно забавяне - продажбите на термопомпи например намалява с 50% през първото полугодие, а на електромобили записва само 3% ръст на годишна база.
Като цяло през първата половина на годината развитието на зелената енергия продължава рекордния си ход, регистриран през 2023 година, сочат още данните на МАЕ. Има известно колебание в някои региони, но като цяло през първото полугодие капацитетът на соларни мощности се увеличава с 36%, повишават се и вятърните централи, макар и с ръст от 1%, нов крак с миналогодишния рекорден темп, а продажбите на електромобилите се повишават с 25%.
Отстъплението е при термопомпите - спад на продажбите от 10%.
Фотоволтаичните мощности обаче се увеличават с над 30% на годишна база в Китай и с към 80% в САЩ. Една от причините е рекордно ниската цена на панелите.