fallback

Ултрабързата мода поставя текстилната индустрия пред криза по-тежка от COVID-19

Международните организации от бранша предупреждават за риск от масови фалити в сектора

14:45 | 01.11.24 г.

Спадът на пазара на употребявани текстилни материали e по-сериозен дори от този, преживян по време на пандемията от COVID-19, съобщават от Българска асоциация „Кръгов текстил“ (БАКТ). Международните организации EuRIC (Европейска организация на рециклиращата индустрия) и MWE (Европейска организация за управление на битовите отпадъци) призовават за незабавна финансова и законодателна подкрепа за бизнеса с текстил втора употреба заради задълбочаващата се криза в европейския сектор за сортиране и рециклиране на текстил, посочват от организацията.

Секторът е под огромен натиск, като отражение оказват войната в Украйна, предизвикателства с логистиката в Африка и възхода на ултрабързата мода. Комбинацията от фактори е довела до прекомерно предлагане на употребяван текстил и значителен спад в търсенето от традиционните пазари за износ.

„През последната година наблюдаваме спад в продажбите на дрехи втора употреба на местния пазар, което принуждава някои от нашите членове да затварят част от своите обекти,“ коментира Сирма Желева, изпълнителен директор на БАКТ.

Желева отбелязва, че ултрабързата мода допринася за кризата, като насърчава свръхпроизводство и води до натрупване на нискокачествени текстилни отпадъци.

„Необходими са спешни законодателни мерки за ограничаване на ултрабързата мода, както и за финансиране на системите за разделно събиране, сортиране и рециклиране на текстил“, казва тя.

През септември БАКТ организира кръгла маса, посветена на рисковете от навлизането на платформи като Temu и Shein в България както върху здравето на потребителите, така и върху пазара на дрехи втора употреба. 

Свиване на търсенето и срив на цените

От БАКТ цитират данни на Евростат, според които пратките от ЕС за трети страни са намалели от 464 993 тона през 2022 г. на 430 185 тона през 2023 г. Същевременно търсенето на рециклирани текстилни материали остава ниско, а обемът на произведения рециклиран памук възлиза на едва 319 000 тона годишно, или 1% от 24 млн. тона произведен всяка година памук.

Свиването на търсенето е довело до срив в цените на дрехите втора употреба. Разходите за събиране, сортиране и рециклиране обаче са се увеличили рязко, отбелязват EuRIC и MWE. От пролетта на 2024 г. цените за сортиране вече не покриват разходите за обработка, което води до сериозни финансови загуби. Складовете се пълнят или вече са пълни, но тъй като няма изгледи за продажба, има риск ненужният текстил да бъде изпратен за изгаряне.

Исканите законодателни мерки

Международните организации от бранша предупреждават за риск от масови фалити в сектора, в който вече се наблюдава съкращаване на персонала. Според двете международни организации е възможно да се вдигнат разходите на общините за обработка на отпадъците, които от своя страна да повиши таксите за гражданите.

Те търсят решения от страна на Европейския съюз (ЕС), който според тях трябва да направи повече за стимулирането на сектора за повторна употреба на текстил. Те искат намален ДДС върху дейностите по оползотворяване и рециклиране на текстил в рамките на съществуващото законодателство и да обмислят възможността за въвеждането на данък върху новите текстилни изделия.

Според тях са необходими и краткосрочни финансови стимули за компаниите от веригата на кръговия текстил. Те призовават за инвестиции в технологии и инфраструктура за рециклиране, както и за целенасочена подкрепа за общините.

Освен това организациите настояват за преразглеждане на Директивата за отпадъците (WFD), която поставя фокус върху отговорността на производителите на текстил за материалите, които пуска на пазара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:45 | 01.11.24 г.
fallback
Още от Екология и ESG виж още