Пазарът на шестте водещи чисти технологии - електромобили, соларни панели, вятърни турбини, батерии, термопомпи и електролизьори, се е увеличил четири пъти в периода 2005 - 2023 година и стойността му достига 700 млрд. долара, сочи доклад на Международната агенция за енергетика (МАЕ). Това е първата оценка на пазара за чисти технологии, които извършава агенцията.
Според публикуваните данни очакванията са, че до 2035 година стойността на този сегмент от световната икономика ще се утрои и ще надхвърли 2 трилиона долара. Пазарът се ръководи основно от тенденциите при електромобилите, соларните панели и вятърните турбини. Това е близо до нивото на петролните пазари през последните години.
Само пазарът на електромобили се е удвоил от 2020 година и през миналата година продажбите на електрически превозни средства достигна 20% от общите продажби на автомобили.
През миналата година глобалните инвестиции в чиста енергия се увеличават с 50% спрямо предходната година и достигат 235 млрд. долара. Основно те са насочени в производството на соларни панели и батерии, както и за заводи за електромобили. Въпреки че има известно забавяне при някои от проектите за соларни панели и батерии очакванията са, че инвестициите само в този сектор ще останат на рекордното ниво, постигнато през миналата година - около 200 млрд. долара.
От съществено значение за развитието на пазара са редките метали, но също така и стомана и алуминий. Производството им в достатъчно големи количества изисква инвестици от 80 млрд. долара годишно до 2050 година.
В момента Китай е най-евтината дестинация за производството на основните шест чисти технологии, ако не бъдат взимани предвид финансовите стимули от правителствата. Например производството на соларни панели, вятърни турбини и батерии е с 45% по-скъпо в ЕС, с 40% в САЩ и с 25% в Индия.