fallback

Каква е ролята на българските учени в борбата с климатичните промени

Науката подпомага политическите решения за опазването на околната среда, каза доц. д-р Марина Стефанова

11:47 | 19.09.24 г. 7

България и българските учени са добре позиционирани в сферата на устойчиви решения в борбата с климатичните промени. Но за да станем лидер в тази сфера, ще е нужна подкрепа от държавата - Министерство на околната среда и водите и Министерство на образованието. Това каза доц. д-р Марина Стефанова, зам.-декан по устойчивост на Стопанския факултет към СУ "Св. Климент Охридски", в предаването „Чиста енергия“ Bloomberg TV Bulgaria.

Експертът подчерта, че науката има изключително важна роля за борбата срещу климатичните проблеми, тъй като тя подпомага политиците в сфери като икономиката и опазването на околната среда да взимат решения, базирани на научни факти.

„Целта на науката е да изследва важни за обществото и икономиката теми, за да бъде работата й в полза на гражданите, общините, централната администрация и бизнеса. Не бива да подценяваме и ролята на науката да мотивира млади изследователи, а темата за климатичните промени е още недоразвита и дава много възможности за кариерна реализация“, каза доц. д-р Стефанова.

Тя коментира домакинството на България на сесията на Междуправителствена експертна група по климатични промени (IPCC).

По думите й това има изключително голямо значение, тъй като е една от най-престижните организации в помощ на международната политическа общност за взимане на решения.

„Дълги години България не участваше в този форум и това ограничаваше възможността страната ни да взима решения, базирани на актуални научни данни. Сега българските учени имат възможност да продължат да работят по тази тема и да почерпят опит от един от най-авторитетните източници в тази сфера“, коментира събеседникът. 

Доц. д-р Марина Стефанова посочи, че в сесията са участвали и много представители на бизнеса. А България е била представена пред международната климатична общност.

„IPCC сесията в България имаше няколко цели, но основните бяха ограничаване въздействието на климатичните промени и адаптиране на обществото към тях. За да постигнат учените консенсус в тази сфера, това изисква постоянна работа. Това е и една от основните функции на IPCC – да изгради научен консенсус в сферата на климатичните промени“, заяви гостът в предаването.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Чиста енергия“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:47 | 19.09.24 г.
fallback
Още от Екология и ESG виж още