fallback

Експерт: Shein е сред най-големите замърсители в света на модата

Очаква се до 2050 г. Temu да отдели 1 млрд. тона отпадък под формата на опаковки, каза Иван Люцканов

10:10 | 17.09.24 г. 3

Текстилната индустрия е вторият по големина потребител на вода след земеделието. Около една десета от глобалните въглеродни емисии са свързани с тази индустрия. Това каза Иван Люцканов, представител на Българска асоциация „Кръгов текстил“, в предаването Made in Geeen на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му текстилната индустрия има по-голям екологичен отпечатък от водния и въздушния транспорт взети заедно.

Люцканов коментира възхода на китайските онлайн платформи Shein и Temu, които вече са минали по оборот и мащаб най-големите брандове за бърза мода като Zara и H&M.

По актуални данни Shein прави около 30 млрд. долара на година, а Temu – около 15 млрд. долара, каза той. По думите на Люцканов те използват въздушен транспорт за пратките си, а той произвежда много повече въглеродни емисии от корабния транспорт.

„Има го и проблемът с опаковките. При сегашните си темпове на растеж Temu ще отдели 1 млрд. тона отпадък под формата на опаковки до 2050 г. През последната година са отделени 17 млн. тона въглеродни емисии от тяхното производство, което се равнява на 4 въглищни централи“, каза той.

В общия им обем материали, използвани за продукцията, 76% са полиестер, допълни Люцканов.

Той подчерта, че Shein в момента е сред най-големите замърсители в света на модата. Според различни проучвания много голям дял от дрехите на тези платформи използват химикали, опасни за здравето, отбеляза Люцканов.

Според него възходът на тези платформи е способстван от това, че нарушават или избягват правилата. Той даде пример с безмитния внос в ЕС на стоки от трети страни на стойност по-ниска от 150 евро.

На практика в момента облагодетелстваме търговци на дребно от трети страни за сметка на европейски търговци на едро, каза Люцканов.  

Оформя се консенсус за затягане на мерките за внос в Европейския съюз от трети страни, допълни той.

Според него методите за справяне със свръхбързата мода изискват по-сериозно прилагане на регулациите и осъзнаване от страна на потребителите какви са вредите от нея.

Той посочи, че в България всяка година се изхвърлят 100 хил. тона дрехи и битов текстил, като голяма част от него не се рециклират, а попадат на сметища.

Съществен дял от нашите данъци и такси отиват за изхвърлянето на дрехите, които отиват на боклука, каза Люцканов.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването Made in Green може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:08 | 17.09.24 г.
fallback
Още от Екология и ESG виж още