fallback

Близкият изток е все по-непригоден за живот и последствията засягат и Европа

Измененията в климата правят региона невъзможен за обитаване

14:26 | 20.08.24 г.

През последните 10 месеца вниманието на света е фокусирано върху Израел и ивицата Газа. Войната, която започна на 7 октомври 2023 г. с атаката на „Хамас“, е истински катаклизъм. Конфликтът обаче засенчи друга криза, обхващаща региона: силна жега и недостиг на вода, пише Foreign Policy.

В средата на юли гореща вълна в Дубай вдигна показателя за температурата "усеща се като" до 62 градуса по Целзий. В края на юни Голямата джамия в Мека, Саудитска Арабия, регистрира температура от 52 градуса. Тази жега съвпадна със сезона на хаджа. Когато приключи, повече от 1300 души бяха загубили живота си. А в Египет температурите рядко са падали под 38 градуса от май насам.

Миналото лято всъщност беше по-горещо в района на Персийския залив, като в крайбрежните райони на Иран и Обединените арабски емирства (ОАЕ) температурата достигна невероятните 70 градуса. Това постижение и безмилостната жега през този сезон надвишиха „температурата на мокрия термометър“, при която ако хората бъдат изложени на нея в продължение на шест часа, вече не могат да се охладят, което води до заболявания и смърт, свързани с топлината.

Световната банка изчислява, че до 2050 г. недостигът на вода ще доведе до намаляване на брутния вътрешен продутк (БВП) с до 14% в региона. През 2021 г. в доклад на УНИЦЕФ се посочва, че Египет може да остане без вода до 2025 г., като река Нил е под особено силен недостиг. Недостигът на вода в страни като Египет се изостря от ограничаването на течението на Нил нагоре по реката поради изграждането на големия етиопски язовир "Ренесанс". Сирия и Турция са в конфликт от много години, защото турците са изградили язовири по реките Тигър и Ефрат, прекъсвайки потока на юг. А сред многото въпроси, които разделят израелците и палестинците, е и водата и кой има правото да се възползва от планинските водоносни пластове на Западния бряг.

В допълнение към значителната заплаха от екстремните горещини за живота и поминъка в Близкия изток и Северна Африка, един по-горещ регион има потенциала да дестабилизира политиката далеч отвъд своите граници.

Въпреки серията от статии преди десетилетие по темата за „конфликти заради климата“, през октомври 2021 г. американското разузнаване отбелязва в своя оценка, че има „ниска до умерена увереност в това как физическите въздействия върху климата ще засегнат интересите на националната сигурност на САЩ и естеството на геополитическия конфликт, като се имат предвид сложните измерения на вземането на решения от страна на хората и държавата“. С други думи, разузнаването казва, че е трудно да се направи причинно-следствена връзка между климат и конфликти, тъй като има твърде много променливи, допринасящи за конфликтите.

По-ясен и належащ проблем е как хората се адаптират към покачващите се температури и недостига на вода. Те мигрират към места с по-ниски температури и повече вода. Според Световната банка около 19 млн. души – приблизително 9% от местното население – ще бъдат разселени в Северна Африка до 2050 г. поради климатичната криза. А за хората в региона избраната дестинация е Европа.

Трябва да се подчертаят редица предупреждения. Първо, банката екстраполира. Възможно е да има политически, икономически или технологични промени, които ограничават броя на мигрантите. Второ, не всеки човек в движение ще мигрира поради променящия се климат. И накрая, някои от тези разселени хора ще останат някъде в региона предвид ресурсите, необходими за преминаване през Средиземно море. (Това обаче създава свой набор от проблеми. Вътрешно разселените хора, които обикновено се заселват в градските райони, ще окажат натиск върху бюджетите и инфраструктурата на места, чиито ресурси и капацитет за приемане на мигранти са ограничени.)

Всичко това означава, че абстрактно погледнато, миграцията е положителна за страните в Европейския съюз, които имат застаряващо население и се нуждаят от работници, които да плащат за щедрите механизми за социална сигурност. И все пак твърдението, че миграцията носи ползи за обществото, остава неубедително за значителен брой европейци, които се противопоставят на голям (или на пръв поглед голям) брой новодошли в техните страни – като започнем от Франция, през Великобритания и техния Brexit, до Германия.

САЩ имат непреодолим интерес от една Европа, която е стабилна, цяла, свободна и просперираща. Появата и успехът на ксенофобски или фашистки партии, които имат обща кауза с враговете на западния либерализъм, са заплаха за този основен интерес на САЩ. Ето защо Вашингтон трябва да помогне за предотвратяване на масовата миграция към Европа. САЩ не могат да направят много по отношение на конфликтите – като този в Судан – които стимулират миграцията, но политиците на САЩ могат да помогнат, когато става въпрос за климатичната криза, която ще допринесе за нарастващия брой хора, търсещи убежище в Европа.

Това изисква не увеличаване на финансовата помощ или зелени инфраструктурни проекти, а нещо едновременно по-рентабилно и влиятелно: творческа дипломация. Големите горещини задълбочават проблема с недостига на вода, поради което хората мигрират. Използвайки собствения си опит и техническа експертиза от управлението на ресурсите във все по-горещите западни щати, правителството на САЩ може да играе полезна роля в подпомагането на страните в Близкия изток да се справят по-добре с управлението на водата, която имат.

Конфликтите, които обхващат региона, правят помощта по-трудна предвид факта, че водоизточниците често са трансгранични. Но това е предизвикателство, което може да бъде преодоляно. Има не само технически решения на проблема с недостига на вода, но и политически стимули за постигане на споразумение дори в конфликтни зони.

Някои лидери в региона може и да презират своите граждани, но имат политически интерес да задоволят поне минималните изисквания на народа си, включително достъп до вода. Въпреки всичките националистически възмущения и надъхвания на техните правителства, египетският президент Абдел Фатах ал-Сиси и етиопският премиер Абий Ахмед имат силен интерес да споделят водите на Нил. Без такова споразумение политическите и икономическите проблеми на двете страни ще се задълбочат, поставяйки под заплаха и двамата лидери.

От всички неща споразумението за морската граница между Израел и Ливан може да бъде своеобразен модел за начина, по който американските представители подхождат към проблема със споделянето на вода в региона. Имаше редица критици на споразумението в САЩ, Израел и Ливан, но действителната същност е по-малко важна от начина, по който американските дипломати го реализираха. Те отделиха израелските опасения относно Ливан и ливанските опасения относно Израел и вместо това се фокусираха върху положителните страни за всяка страна. След като това се изясни, беше трудно и за двете страни, които въпреки това остават в състояние на война, да не се съгласят на граница. Въпреки 10-месечния конфликт между Израел и „Хизбула“, споразумението не е нарушено. Това е важно и предлага път напред за преговорите над водните ресурси.

Изкушаващо е да искаме да поставим усилията за справяне с недостига на вода в някаква по-широка климатична програма за Близкия изток. Точно това не трябва да правят американските служители. Вашингтон трябва да се фокусира върху въпроси, при които има реалистичен шанс да постигне нещо. САЩ не могат да направят много по отношение на силните горещини, а намаляването на емисиите на парникови газове не е належащ проблем в региона, тъй като той всъщност не отделя толкова много такива. Водата обаче е изключително важна и това е област, в която Съединените щати имат експертен опит, от който да се възползват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:27 | 20.08.24 г.
fallback
Още от Екология и ESG виж още