България остава на първо място в ЕС по спад на емисиите на парникови газове през първото тримесечие на тази година с понижение от 15,2%, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.
След страната ни се нареждат Германия (-6,7%) и Белгия (-6%), а общо 20 страни са успели да намалят емисиите си на парникови газове на годишна база.
България попада също сред страните членки, които през първото тримесечие са успели едновременно да понижат емисиите си на парникови газове и да повишат брутния си вътрешен продукт (БВП), сочат още данните на Евростат.
Още 12 страни, за които са налични данни, се успели да постигнат това – Белгия, Дания, Испания, Франция, Италия, Унгария, Полша, Португалия, Словакия, Швеция и Хърватия.
В други осем страни – Чехия, Германия, Естония, Ирландия, Люксембург, Нидерландия, Австрия и Финландия, емисиите на парникови газове са намалели, но брутният им вътрешен продукт също е спаднал.
На ниво ЕС емисиите на парникови газове в икономиката се оценяват на 894 млн. тона еквивалент на въглероден диоксид, което е спад с 4% спрямо същото тримесечие на 2023 г., когато те са достигнали 931 млн. тона.
В същото време БВП на съюза е останал стабилен, като е отбелязъл малък ръст от 0,3 на сто през първото тримесечие спрямо година по-рано.
През първото тримесечие секторите от икономиката, отговорни за най-големите намаления на емисиите спрямо първото тримесечие на 2023 г., са били електро- и газоснабдяването (-12,6%) и домакинствата (-4,4%).