fallback

Рекордът за най-горещ ден в историята е надминат за втори пореден ден

В понеделник средната глобална температура на въздуха се е повишила до 17,15 градуса по Целзий

11:19 | 24.07.24 г. 4

Понеделник, 22 юли, е бил най-горещият ден в историята, сочат предварителни данни на климатичната служба на Европейския съюз „Коперник“, цитирани от Ройтерс. Само часове по-рано неделя, 21 юли, бе заела първото място. Така рекордът беше надминат в два последователни дни.

Средната глобална температура на въздуха на повърхността на Земята в понеделник се е повишила до 17,15 градуса по Целзий - с 0,06 градуса по-висока от рекорда в неделя. „Коперник“ следи подобни модели от 1940 г. насам.

За последен път рекордът беше поставян за четири последователни дни в началото на юли 2023 г. Преди това най-горещият ден в историята беше през август 2016 г.

„Изминалият понеделник може да е поставил нов световен рекорд за най-топла абсолютна глобална средна температура в историята, като имам предвид десетки хиляди години назад“, заяви климатологът Карстен Хаущайн от Лайпцигския университет в Германия.

През последните дни градове в Япония, Индонезия и Китай отчетоха небивали горещини. Страните от Персийския залив също пострадаха от горещата вълна - бяха надхвърлени 60 градуса по Целзий, като се отчита и влажността. В същото време температурите в някои части на Европа скочиха над 45 градуса по Целзий.

Учени твърдят, че зад този рекорд стои изменението на климата, предизвикано от изгарянето на изкопаеми горива. Но за разлика от миналата година, когато климатичните промени в комбинация с явлението Ел Ниньо доведоха до нов дневен рекорд, през юли тази година случаят не е такъв.

Хаущайн заяви, че е „забележително“, че рекордът е бил надминат сега, когато светът е навлязъл в неутрална територия и вече не усеща влиянието на Ел Ниньо.

Средната температура за годината до юни 2024 г. е била с 1,64 градуса над тази през периода 1850-1900 г., посочват от „Коперник“. Миналият месец е бил най-горещият юни в историята, 13-и пореден път, в който месец задава нов рекорд за средна температура.

Според Парижкото споразумение от 2015 г. ограничението на трайното затопляне трябва да е по-малко от 2 градуса над средните температури за прединдустриалния период, в идеалния случай до 1,5 градуса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:19 | 24.07.24 г.
fallback
Още от Екология и ESG виж още