Емисиите на въглероден диоксид (CO2) в Норвегия намаляват с 4,7% през миналата година, тъй като страната ускорява темпа на приемане на електрически автомобили, докато продукцията от металургичните заводи спада, съобщава Bloomberg.
Генерирането на парникови газове в Норвегия намалява от 2015 г. насам и възлиза на 46,6 милиона метрични тона, еквивалент на CO2 през 2023 г., в сравнение с 48,9 милиона тона година по-рано, информира статистическата служба на страната.
Най-високите емисии, отчетени в Норвегия от 1990 г. насам, са през 2007 г., когато продукцията възлиза на общо 56,5 милиона тона.
Емисиите от автомобилния трафик са допринесли най-много за спада, воден от бързия темп на приемане на електромобили в Норвегия, както и от нарастващия дял на биогоривата в горивния микс, изтъква службата. От всички лични автомобили по норвежките пътища миналата година 24% са били електрически, добавя тя.
По-ниските нива на производство на норвежките производители на желязо, стомана, феросплави и алуминий доведе до спад на емисиите от промишлеността и минното дело с 5,5%.
Емисиите на Норвегия на парникови газове продължават да се понижават и през 2023 г. Графика: Bloomberg
Въпреки този напредък, проучване на Норвежката пътна федерация (OFV) от края на миналата година показва, че страната може да не успее да изпълни целта си да премахне от пазара колите с двигател с вътрешно горене до 2025 г., ако правителството продължи да премахва мерките, които стимулират продажбите на екологични модели.
Скандинавската страна, където всяка пета кола вече е напълно електрическа, може да пропусне амбициозните планове и в крайна сметка да навлезе в 2025 г. с 90-процентен дял на електромобилите при продажбите на нови коли, изтъква Ойвинд Солберг Торсен от OFV.
Бързият темп на налагане на електромобилите в страната се дължи на набор от стимули, включително на намалените данъци върху нови покупки, насочени към постигане на въпросната цел.
През 2020 г. Норвегия стана първата страна в света, в която електрическите автомобили изпревариха по продажби моделите с двигател с вътрешно горене. Въпреки че държавата се стреми да „изчисти“ напълно своя пазар, това не значи, че ще има забрана за продажби на автомобили с изкопаеми горива от 2025 г.
преди 5 месеца До: bonboniera29 баси жертвата... да си купиш по луксозен автомобил с три пъти по нисък разход... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца Струва ли си жертвата, 5% при положение че в глобален мащаб няма намалерие?И в европейски.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар