Емисиите на въглероден диоксид (CO2) в Норвегия намаляват с 4,7% през миналата година, тъй като страната ускорява темпа на приемане на електрически автомобили, докато продукцията от металургичните заводи спада, съобщава Bloomberg.
Генерирането на парникови газове в Норвегия намалява от 2015 г. насам и възлиза на 46,6 милиона метрични тона, еквивалент на CO2 през 2023 г., в сравнение с 48,9 милиона тона година по-рано, информира статистическата служба на страната.
Най-високите емисии, отчетени в Норвегия от 1990 г. насам, са през 2007 г., когато продукцията възлиза на общо 56,5 милиона тона.
Емисиите от автомобилния трафик са допринесли най-много за спада, воден от бързия темп на приемане на електромобили в Норвегия, както и от нарастващия дял на биогоривата в горивния микс, изтъква службата. От всички лични автомобили по норвежките пътища миналата година 24% са били електрически, добавя тя.
По-ниските нива на производство на норвежките производители на желязо, стомана, феросплави и алуминий доведе до спад на емисиите от промишлеността и минното дело с 5,5%.
Въпреки този напредък, проучване на Норвежката пътна федерация (OFV) от края на миналата година показва, че страната може да не успее да изпълни целта си да премахне от пазара колите с двигател с вътрешно горене до 2025 г., ако правителството продължи да премахва мерките, които стимулират продажбите на екологични модели.
Скандинавската страна, където всяка пета кола вече е напълно електрическа, може да пропусне амбициозните планове и в крайна сметка да навлезе в 2025 г. с 90-процентен дял на електромобилите при продажбите на нови коли, изтъква Ойвинд Солберг Торсен от OFV.
Бързият темп на налагане на електромобилите в страната се дължи на набор от стимули, включително на намалените данъци върху нови покупки, насочени към постигане на въпросната цел.
През 2020 г. Норвегия стана първата страна в света, в която електрическите автомобили изпревариха по продажби моделите с двигател с вътрешно горене. Въпреки че държавата се стреми да „изчисти“ напълно своя пазар, това не значи, че ще има забрана за продажби на автомобили с изкопаеми горива от 2025 г.