Стойността на въглеродните емисии, търгувани по света, достигна рекордните 881 млрд. евро, или почти 949 млрд. долара, сочат данни на LSEG, цитирани от Ройтерс. Спрямо 2022 година има ръст от 2%.
В много държави и региони по света има въведени схеми за търговия с въглеродни емисии, използвани основно, за да насърчат големите замърсители да инвестират в технологии, които намаляват въглеродния диоксид.
Няма съществена промяна по отношение на количествата на търгуваните емисии - около 12,5 млрд. тона, но заради рекордните цени в Европа и Северна Америка, приходите се увеличават, допълва Ройтерс. Само през схемата за търговия в ЕС - ETS, са изтъргувани сертификати за 770 млрд. евро, тоест 87% от глобалните.
Средната цена на емисиите в ЕС прескочи рекордните 100 евро за тон през февруари 2023 година. Към края на годината обаче цената намаля, тъй като търсенето се сви - основно заради производителите на електроенергия. Заради липсата на интерес в момента цената на въглеродните емисии в ЕС е под 60 евро за тон.
През миналата година във Великобритания са изтъргувни въглеродни емисии на стойност 36,4 млрд. евро, което е спад от 22% на годишна база. Цената на емисиите в САЩ пък достигна рекордните почти 40 долара за тон през 2023 година, сочат още данните.Общо приходите от търговията са 71,4 млрд. евро.