Годината не е добра от гледна точка на климатичните промени - светът беше обхванат от горещи вълни, екстремно време, а учените предупреждават, че 2024 година може да бъде още по-зле, пише CNN. Агенцията обаче намира пет позитивни сигнала, че мерките за смекчаване на климатичните промени могат да бъдат успешни.
На първо място това е бумът при възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в много части по света. Това води и до рекорди при чистата енергия. Например в периода 31 октомври - 6 ноември Португалия успя да издържи единствено на възобновяема енергия, а делът на ВЕИ непрекъснато расте в енергийния микс на Европа.
Надеждата се крие във факта, че Китай - най-големият замърсител в света, ускорява изграждането на зелени паркове - соларни и вятърни. Според доклад на местните власти капацитетът на зелените мощности в страната вече е по-голям от обединените зелени централи в останалата част на света. Това означава, че Пекин се приближава по-бързо от очакваното (2030 година) до пика в потреблението на въглища и постепенно ще намали потреблението.
Климатичната конференция в Дубай постигна пробив
На климатичната конференция в Дубай беше постигнат пробив по отношение на изкопаемите горива. В декларацията след срещата беше записано, че ще се върви към справедлив преход от въглища към чиста енергия. Това е различно от категоричен отказ от въглища, желан от някои от участниците, но е добър компромис, под който се подписаха и петролни държави.
Забавяне на обезлесяването в Амазонка
След години вече има прогрес и по отношение на обезлесяването на Амазонка, пише още CNN. Този регион има съществено значение за смекчаването на климатичните промени. Това беше част от обещанията на президента Луиз Инасио да Силва Лула и според анализатори именно то му даде и предимство пред опонента му Жаир Болсонаро.
Озоновият слой се възстановява
Озоновият слой е напът да се възстанови напълно,сочат анализите на ООН. Този слой защитава земната повърхност от опасните ултравиолетови лъчи и се разрушава от химикали. От десетилетия (след Протокола от Монреал през 1989 година) използването на веществата, които разрушават озоновия слой вече е забранено и е видно възстановяването му.
Ако тази скорост се запази, озоновият слой ще се възстанови до нивата от 1980 година през 2040 година. За полярните зони обаче това ще стане малко по-бавно - до 2045 година над Арктика и до 2066 година над Антарктика.
Бум на продажбите на електромобили
През 2023 година има рекордни продажби на електромобили в Северна Америка, Китай и ЕС. Това е добра крачка за декарбонизирането на транспорта, особено ако се зареждат с възобновяема енергия. Транспортът е отговорен за около 1/6 от емисиите, емитирани от човешката дейност.