Представете си да управлявате компания, която постоянно привлича интелигентен, квалифициран персонал, готов да работи повече и по-дълго за 15 процента по-малко от това, което би могъл да спечели, вършейки същата работа другаде.
Говоря за адвокати, рецепционисти, служители по човешки ресурси и IT работници, пише колумнистката на Financial Times Пилита Кларк. Хора на работни места, които съществуват във всякакви компании и всякакви сектори.
Звучи ви невероятно? Не и ако вярвате на учените в Европа, които са открили това, което наричат „екологичен фактор при заплатите“: главно по-ниски заплати, получавани от хора в по-екологични фирми.
Тези служители печелят между 9% и 15% по-малко от колегите си, вършещи същата работа в петролни компании, добивни групи или други по-малко устойчиви бизнеси, установиха изследователите. Интересно е, че разликата се е увеличила от 2001 г. насам.
„Тя расте, което е в съответствие с идеята, че предпочитанията за опазване на околната среда се засилват с течение на времето“, казва съавторът Филип Крюгер, професор по отговорни финанси в Университета на Женева.
Разликата в заплащането също така е по-голяма за работници с високи когнитивни умения, като памет и способност за решаване на проблеми, както и с некогнитивните способности, които работодателите все повече ценят: постоянство, мотивация, социални умения.
Какво означава това за днешните бизнес лидери? Вече знаем, че хората са по-склонни да приемат по-ниски заплати за работа, която смятат за сериозна.
Проучването, което Крюгер и колегите му са направили, предполага, че това включва екологично значима работа и установява размера на отстъпката в заплатите. Но може ли „зелената“ разлика в заплатите да се обясни с нещо различно от желанието за спасяване на планетата?
Изследването, което все още предстои да бъде публикувано в рецензирано списание, се основава на изключително подробни данни от работодатели и служители в Швеция, страната на екологичната активистка Грета Тунберг и движението срещу самолетните полети flygskam (букв. срам от летене).
Богатството на използваните данни, които датират от 90-те години, е привлекателно за изследователите. Има ли значение, че идват от страна с дълга история на екологични действия? Може би, но проучване от 2021 г. на Института на IBM за бизнес ценности сочи, че зелената разлика в заплатите съществува и извън Швеция.
Проучването показа, че над две трети от работниците в девет държави, включително САЩ, Китай, Германия и Бразилия, са по-склонни да приемат работа в екологични и социално отговорни организации - и почти половината биха приели по-ниска заплата, за да работят на такива места.
И така, какво точно е екологично устойчива фирма? Крюгер и колегите му са използвали три различни мерки, за да определят това: емисиите на парникови газове на организацията; екологичният ѝ рейтинг според MSCI (глобалният съставител на индекси); и проучване на това, което хората смятат за екологично устойчива индустрия.
Проучването показва, че секторите, оценени като най-устойчиви, включват рециклиране, научни изследвания и здравеопазване. Най-малко зелените са петролните и въгледобивните компании, както и производителите на автомобили.
Всяка от трите мерки доведе до една и съща констатация: работниците във фирми с по-високи екологични оценки или по-ниски емисии на парникови газове получават по-ниски заплати. Обратно, фирмите, претърпели ESG (движението за отчитане на екологичните, социални и управленски фактори – бел. прев.) скандал, обикновено увеличават заплатите - обикновено с около 6,5 процента - през следващата година.
Може да кажете, че има някаква справедливост в това тези фирми да плащат финансова санкция, под формата на по-високи заплати, за това, че са вредни за околната среда или обществото.
Но заетостта в екологична фирма има и тъмна страна. Оказва се, че служителите в по-устойчивите сектори работят по-дълго, често 50 или 60 часа на седмица. Тогава вероятно не е случайно, че те ползват повече болнични и е по-вероятно да попаднат в болница.
И все пак мисля, че общото послание тук е ясно, отбелязва авторката.
Набирането и задържането на умен, трудолюбив персонал вероятно ще бъде по-лесно и по-евтино - поне що се отнася до заплатите - ако бизнесът е наистина екологично устойчив.
От друга страна, да се преструвате на по-екологични, отколкото сте в действителност, може да е по-проблемно, отколкото си мислите. Юридическа фирма, която, да речем, парадира със своята загриженост за околната среда и принадлежи към една от множащите се адвокатски групи за нетни нулеви емисии, ще има много разочаровани в своите редици, ако продължава да помага на петролните компании да спечелят климатични съдебни дела. Фирма, която води такива дела, от друга страна, може да се радва на точно обратния ефект.