Българските компании, които гледат към британския пазар, трябва да помислят по въпроса за въглеродната неутралност. Това стана ясно от думите на Десислава Митева, изпълнителен директор на Британско-българска асоциация, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„Британските компании имат много строги критерии за своите вериги за доставки, а именно какви са плановете на фирмата за въглеродна неутралност“, каза тя. Според Митева сътрудничеството между бизнеса в България и Великобритания в областта на енергетиката може да подпомогне зеления преход. Като пример за добро сътрудничество между двете държави тя посочи инвестицията на британски инвестиционен фонд в изграждането на соларен парк край Силистра.
Великобритания има изключително амбициозна цел – до 2050 г. да постигне нулеви емисии, посочи тя. Това може да стане възможно с тясно взаимодействие между бизнеса и държавата. В момента енергийният микс на Великобритания е над 40% от възобновяеми енергийни източници и само 2% от въглища, като Митева добави, че страната е в процес по закриване и на този минимален процент.
По думите на гостенката търговският стокообмен между България и Великобритания е положителен – страната ни изнася повече, отколкото внася. „Това което можем да направим, за да привлечем повече инвеститори, е да превърнем България в по-разпознаваем партньор“, каза още тя.
Митева отбеляза, че внедряването на зелени практики често се свързва с утежняване на бюджета или със загуба на работна ръка, но България може да вземе пример от Великобритания за това как в дългосрочен план зелената трансформация води до положителен икономически елемент.
Британско-българска асоциация организира конференция „Green Business is Great“, която ще постави фокус върху добрите зелени практики на Великобритания. На събитието ще има два панела с различни теми – зелената трансформация като печеливш подход за бизнеса и практики във взаимодействието между управляващите, бизнеса и обществото.
Повече по темата можете да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.