„От речта на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайн става ясно, че в срок от 300 дни с конкретни мерки развиването на бизнес в Европа трябва да става по-привлекателно и по-лесно. Идеята е Европа да се позиционира като глобален лидер в повечето от важните производства и да преориентира веригите на доставки към критични материали и суровини, така че да получава такива доставки от страни, с които има повече сходства в позициите“, коментира тя.
Според нея, с така наречения критерий на материалност, всяко подотчетно лице, „а това са в момента големите компании с над 750 заети, може да обясни каква част от неговата дейност ще бъде отчитана спрямо тези 12 критерия, като ползва критерия ненанасяне на съществена вреда“. Така се прави оценка с коя част от дейността си дадена компания „заплашва да нанесе съществена вреда на устойчивостта и коя част не“, за да се ограничи работата ѝ в съответствие с новите стандарти.
Ангелова обясни, че тези стандарти не са само свързани с потреблението на електроносители и ресурси, но и с веригите на доставка – доколко те са социално отговорни, доколко хората, които са заети в тези вериги са социално осигурени и са ангажирани в колективно трудово договаряне.
Главният секретар на АИКБ посочи, че компаниите, които ще бъдат засегнати от това отчитане в България са 500, но в европейски мащаб са над 60 хиляди, като от тях 10 300 са разположени в САЩ като европейски филиали.
Поставят ли под риск 12-те ESG критерия бизнес средата в Европа? Кои са предимствата и недостатъците на новите стандарти? Какви са механизмите за предотвратяване на greenwashing? Защо е толкова голяма ролята на малките и средните предприятия освен в заетостта и в грижата за малките общности?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости от предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.