Спирането на течовете на метан е един от най-ефективните начини за петролната и газовата индустрия да се ангажират с борбата срещу изменението на климата. Доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ), публикуван във вторник, също предполага, че е един от най-евтините методи в тази връзка, пише Bloomberg.
Ако индустрията инвестира 75 млрд. долара — приблизително еквивалентни на 2% от нетната ѝ печалба за 2022 г. — за ограничаване на изпускането на метан от инсталациите до 2030 г., това ще помогне на сектора да напредне на пътя към постигане на въглероден неутралитет до средата на века, изчислява МАЕ.
„Петролната и газовата индустрия трябва да поведат усилията за справяне с емисиите на метан чрез възприемане на подход на нулева толерантност“ към течове и умишлени изпускания на мощния парников газ, става ясно в доклада на базираната в Париж организация, публикуван във вторник. „Намаляването на емисиите на метан в петролната и газовата индустрия е един от най-евтините варианти за намаляване на емисиите на парникови газове навсякъде в икономиката“, добавят от организацията.
Въпреки че правителствата все повече подкрепят намаляването на отделянето на метан от енергийния сектор, докладът констатира, че „цялостният напредък е твърде бавен въпреки рекордните печалби, които петролната и газовата индустрия отбелязват през 2022 г.“.
Общите емисии на метан, свързани с енергията, включително от добива на въглеводороди, трябва да спаднат с около 75% до 2030 г., според сценария на агенцията „Въглероден неутралитет до 2050“ (Net Zero by 2050 - NZE), като две трети от тези съкращения ще дойдат от петролния и газов сектор.
Конференцията на ООН за климата (COP28), която ще се проведе в Дубай по-късно тази година, ще бъде възможност за операторите да се ангажират със значителни съкращения до края на това десетилетие, добавя МАЕ.
Това ще включва подмяна на пневматиката и помпите, инсталиране на системи за възстановяване и прилагане на програми за откриване и поправка на течове, голяма част от които могат да бъдат финансирани от индустрията. МАЕ изчислява, че са необходими допълнителни 15-20 млрд. долара, за да се постигне същото в страните с ниски и средни доходи – празнина, която може да бъде запълнена от правителства, индустрия и филантропия.