Въглеродните емисии от енергетиката и индустрията в ЕС (обхванати от Европейската схема за търговия с емисии - ETS) спаднаха под нивата от пандемията от коронавируса, сочат данни на анализаторите от Kayrros SAS, цитирани от Bloomberg.
През първите четири месеца на годината емисиите от енергийните централи и големите индустриални производители намаляват с 13 на сто, или до около 400 млн. тона. Това е малко под нивата от началото на 2020 година, тоест когато рестрикциите, свързани с коронавируса, тепърва започваха.
Причината за намалените емисии е високата цена на енергоизточниците, която насърчи търсенето на зелена енергия. Делът на изкопаемите горива в енергийния микс на ЕС намалява с 16% спрямо първите месеци на 2022 година, сочат данни на екологичната организация Ember.
Тази пролет в ЕС се произведе повече зелена енергия благодарение на силните ветрове. В някои държави има и ръст на производството от соларни панели, въпреки че пикът на сектора обикновено е през лятото, когато слънцето е по-силно, а денят - по-дълъг. През първите четири месеца на годината обаче Португалия за първи път произведе половината си енергия от зелени източници, сочат още данните на Ember, цитирани от Bloomberg.
Сериозен фактор за намаляване на емисиите обаче е и свитото потребление на енергия от страна на индустрията. Ситуацията на енергийните пазари започва да се нормализира, но все още нивата на емисиите са под тези от времената на коронавируса, което означава, че енергийната криза продължава да тежи на европейската икономика.
В момента цената на природния газ на нидерландската борса TTF се понижава съществено - до около 30 евро на мегаватчас. Това обаче е два пъти повече спрямо 2019 година.