По думите ѝ качеството на решенията ще покаже ефективността на разнообразните модели. Според нея всяка българска община трябва да се стреми да върви по пътя на устойчивото си развитие.
Христова съобщи, че в партньорство с Национален доверителен екофонд общината е успяла да намали количеството киловати с близо 73% при реализацията на проект за обновяване на улично осветление на град Габрово чрез договор с гарантиран резултат.
„Последната награда, която получихме, беше на 25-та годишна конференция на „ЕкоЕнергия” миналата седмица", посочи кметът и обясни, че на форума са дискутирани възможностите на Националния план за възстановяване и устойчивост в контекста на мерки за енергийна ефективност за многофамилните жилищни сгради, за които общините са ключов партньор и посредник в реализацията на инвестиции.
Що се отнася до обновяване на публичните сгради, Таня Христова посочи, че в рамките на Плана за възстановяване и устойчивост е актуална схемата, с която е възможно българските общини да подготвят проекти за обновяване на сградния фонд. Изискването е сградите да бъдат с много високоефективни енергийни характеристики, като целта е постигане на клас А.
„Освен да постигнем максимална икономия на електроенергия и въвеждане на възобновяеми енергийни източници, трябва да гарантираме и работна среда, в която характеристиките на интериора са достатъчно добри”. Според Таня Христова обновяването на сградите е най-добрият наличен инструмент за преодоляване на енергийната бедност.
Как се изпълняват „зелени” обществени поръчки? Кои сгради в Община Габрово ще се обновят по проекти за енергийна ефективност? Как се преодоляват предизвикателствата при изграждане на местен капацитет за осъществяване на енергийния преход може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт” вижте тук.