През 2022 година светът е емитирал рекордни количества въглероден диоксид, сочат данните на Международната агенция по енергетика (МАЕ). Въпреки че ръстът е по-малък от очакваното - с 0,9%, през миналата година емитираните въглеродни емисии достигат 36,8 млрд. тона.
От агенцията отчитат, че увеличението е съществено по-бавно от икономическия растеж (3,2%). През 2021 година имаше прекъсване на тази тенденция - след премахването на част от ограниченията, свързани с коронавируса, въглеродните емисии се повишиха рязко с 6 на сто.
Една от причините за увеличаване на емисиите е енергийната криза и завръщането на въглищата (особено значим е този процес в Азия). Въглеродният диоксид от дейности, свързани с въглищата, расте с 1,6%. Все пак в световен мащаб ръстът на емисиите от въглищата се компенсира от намаляване на емисиите от изгарянето на природен газ (с 1,6%), след като високата цена заради войната в Украйна сви потреблението на суровината. Но в същото време емисиите от петрола се увеличават с 2,5%, макар и още да са под нивата отпреди пандемията. Това повишение се дължи на възстановяването на транспорта - автомобилен и въздушен.
В Азия, където масово преминаха от газ на въглища заради високите цени на газа, емисиите въглероден диоксид се увеличават с 4,2%. Страните на континента отчитат и бърз икономически растеж през последните месеци, което се отразява и в ръст на енергийното потребление. За Китай, който все още беше под ограниченията на коронавируса през миналата година, има намаление от 0,2 на сто, сочат още данните на МАЕ.
В Европа тенденцията за преход от газ към въглища също присъстваше, макар и в по-малък мащаб, защото на континента разчитаха доста на зелената енергия. Емисиите в Европа като цяло са с 2,5% надолу спрямо 2021 година. За това намаление спомага и по-топлото от обичайното време през есента и началото на зимата, което сви потреблението на газ.
В САЩ има минимално увеличение от 0,8 на сто, което се дължи на емисиите от сградите.