Управителят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл явно наистина иска да се фокусира върху справянето с инфлацията, като оставя други свои второстепенни отговорности на заден план. Във вторник Пауъл ясно очерта границите доколко банката ще спомогне за насърчаването на една по-зелена икономика, като пое нагажимент, че тя няма да бъде климатичен регулатор, предава Bloomberg.
"Фед има тесни, но важни задължения по отношение финансовите рискове, свързани с климата", обясни той. "Но без изрично законодателство от Конгреса на САЩ, за нас не би било подходящо да използваме паричната си политика и инструментите ни за надзор, за да насърчим по-зелена икономика или за да постигнем други цели, базирани на климата", каза банкерът.
"Ние не сме и няма е да бъдем климатичен регулатор".
Пауъл не коментира директно перспективите за икономиката или за паричната политика, но коментира, че "възстановяването на ценовата стабилност, когато инфлацията е висока, може да изисква мерки, които не са популярни в краткосрочен план, като покачването на лихвите с цел забавяне на икономиката".
Предстоят три седмици до следващото заседание на Комисията по открити пазари към Фед, която миналата година повиши федералната лихва от близо нулево равнище до диапазон 4,25-4,5%. Централните банкери обмислят дали да не покачат лихвата до над 5% тази година, въпреки че може отново да изберат да забавят темпа през февруари.
Според Пауъл независимостта на Фед е послужила на обществото добре, като централната банка "трябва продължително да си я заслужи", като постига целите си и като осигурява прозрачност за обществото и Конгреса. Коментарът е направен на фона на множество запитвания от Конгреса за повече прозрачност по отношение избора на управители на регионалните клонове на ведомството.