Климатичните промени се подхранват от емисиите парникови газове, а те идват от всеки сектор на глобалната икономика - производство на електроенергия, индустрия, транспорт, селско стопанство и т.н. От десетилетия тези емисии непрекъснато се увеличават, а често еколози настояват, че ограничаването на потреблението е решение, пише CNBC.
Според съоснователят на Microsoft Бил Гейтс обаче тази идея е като борбата с вятърните мелници на Дон Кихот. "Не мисля, че е реалистично да очакваме, че хората ще променят напълно начина си на живот заради опасенията за климата", коментира той в интервю за Bloomberg и допълва, че повечето хора няма да се съгласят на по-малко комфорт в полза на решението на глобален проблем.
"Смятам, че ще е невъзможно, че трябва просто да кажем на хората да спрат да ядат месо или да искат да имат хубава къща и така ще променим основните човешки желания", коментира милиардерът. Според Гейтс това може да се случи в отделни случаи, но такива планове не могат да бъдат основни при борбата с климатичните промени.
Дори и държави и хора, които имат прекалено много и могат да си позволят да се откажат от част от придобивките си, не са достатъчни, за да осигурят нужното намаление на емисиите. Бил Гейтс твърди, че годишно плаща по 9 млн. долара, за да "изтрие" своя въглероден отпечатък.
Освен парниковите газове светът е изправен пред много други предизвикателства, които изискват много внимание и пари, включително и пандемията от коронавируса и войната в Украйна.
"Еколозите може би не осъзнават колко много неща се конкурират за обществените финансови ресурси, които се увеличават минимално. И че не са много хората, които са готови да влошат живота си заради изискванията за климата", каза още Гейтс.
Освен това пътят на декарбонизацията невинаги е прав - войната в Украйна показа, че може да има временни неуспехи в реализацията на зелените цели в името на благосъстоянието на хората. В момента Европа търси начини за намаляване на зависимостта си от Русия и отново се насочва към по-замърсяващи енергоизточници, като например въглищата.
Милиардерът коментира, че това са трудни компромиси и случващото се е много неочаквано. "В краткосрочен план трябва да бъде намерено някакво решение, дори и това да означава увеличаване на емисиите. Колкото по-бързо свърши тази война, толкова по-добре", допълни още Гейтс.
За него решението за климата е намирането на алтернативни технологии, които са на същата цена или по-евтини от изкопаемите горива.