Властите затварят временно ТЕЦ „Марица 3" в Димитровград заради серия нарушения на екологичните норми. Освен риск за здравето на населението честите нарушения на екологичните норми от страна на централата поставят под риск функционирането на цялата електроенергийна система у нас и могат да доведат дори до спирането на големите инсталации в Маришкия басейн. Това обявиха на брифинг служебните министри на енергетиката Росен Христов и на околната среда и водите Росица Карамфилова.
Последните превишения на позволените нива на серен диоксид са регистрирани през уикенда.
Екоминистърът припомни, че въглищните централи у нас работят благодарение на дерогация от страна на Европейската комисия (ЕК), която позволява три средноденонощни превишения на нормите и 24 средночасови на годишна база. В периода от петък до събота ТЕЦ „Марица 3" е извършил осем средночасови превишения от 24 позволени общо за всички централи у нас. С регистрираното замърсяване от ТЕЦ-а страната ни вече е достигнала позволените три средноденонощни превишения на нормите и има 23 средночасови.
Междувременно срещу България се водят две наказателни процедури за качеството на въздуха - за високото ниво на фини прахови частици и за високи нива на серен диоксид, припомни Карамфилова.
Министърът на екологията каза, че „има огромна вероятност“ Съдът на Европейския съюз да постанови мерки, които са свързани най-вероятно с отнемане на дерогациите, дадени по отношение на нормите на серен диоксид на големите горивни инсталации в Маришкия басейн. „Втората мярка, която съдът може да постанови, е намаляване на мощностите, дори има вероятност от затваряне на централи“, каза още Карамфилова.
Служебният министър на енергетиката допълнии, че още две нарушения и определената за страната ни дерогация може да бъде отменена, което би „довело на практика до затварянето на всички въглищни мощности в страната“.
По думите му така може България от нетен износител на електричество да стане нетен вносител. Министър Христов посочи, че ТЕЦ „Марица 3“ има максимална мощност от 65 мегавата, което не го определя като фактор в енергийната сигурност на страната и региона. „Електроцентралите в Маришкия басейн обаче са с общо инсталирана мощност над три хиляди мегавата и са критични както за нашата енергийна система, така и за енергийната сигурност на целия регион“, посочи Христов.
Временното преустановяване на работата на ТЕЦ „Марица 3“ и следващите мерки, които сме взели – пълни проверки и консултации от експерти на министерството на околната среда и водите, е с цел тя да приведе работата си в рамките на екологичните си норми. Ако това не успее да се случи, тя ще трябва да остане затворена, обясни Христов. В случай че еконормите не бъдат изпълнени, ще се наложи България да затвори 1/3 от енергийните си мощности, уточни той.
ТЕЦ „Брикел“ продължава да работи, но с ежедневни проверки от страна на МОСВ. За целта са командировани служители от различни регионални екоинспекции, които дежурят и през почивните дни, посочиха още на брифинга.
"Никой няма желание да затваря големи горивни инсталации, но има комплексни разрешителни, които са определили условия, при която всяка от тези инсталации може да работи. Неизпълнението на тези разрешителни води до нарушение на екологичните норми и до прекратяването на дейността им до привеждане в съответствие", заяви министърът на околната среда и водите.
През август на ТЕЦ „Брикел“ беше наложена принудителна административна мярка за установени редица несъответствия при работата му. Тя е с предварително изпълнение, което беше отменено от съда.