Разходите за реализирането на климатичните амбиции ще струват на Китай 19 трилиона долара инвестиции, изчисляват в страната. С тези средства ще бъде реализирана целта за въглеродна неутралност до 2060 година, посочва Bloomberg. Преди това обаче Пекин планира пик на емисиите въглероден диоксид през 2030 г.
Този преход се смята за голяма възможност за енергийния сектор на Китай, разказва Сие Джънхуа, един от водещите климатолози в страната. В момента в Китай са инсталирани най-много соларни и вятърни мощности в световен мащаб и се планира изграждането на нови в отдалечени ненаселени региони.
Според изчисленията на експертите от BloombergNEF светът се нуждае от инвестиции в размер на 2 трилиона годишно до 2025 г., за да бъдат избегнати най-лошите негативни ефекти от климатичните промени. Китай е най-големият емитент на въглеродни емисии, но в същото време в последните месеци е изправен пред забавяне на икономическото развитие и растящи геополитически проблеми.
Споре Сие Джънхуа е много трудно в момента да се предскаже кога ще бъде пикът на емисиите въглероден диоксид, за да се изчисли и кога ще дойде въглеродната неутралност на Китай.