Студеното време и бързо намаляващите резерви от природен газ доведоха до поскъпване на газа на нидерландската борса TTF, която е референтна за доставките на втечнен газ в ЕС. От началото на седмицата природният газ е поскъпнал с почти 10% и търговията в следобедната сесия на платформата се извършва при 52,30 евро за мегаватчас.
Това е най-високото ниво от октомври 2023 година, сочат историческите данни на TTF.
В последните месеци търговията с природния газ е волатилна на фона на студената зима. След две поредни години с меко време Европа е обхваната от студени вълни, които обаче са типични за климата. Ниските температури карат газовите компании да прибягват по-често до газохранилищата и те са пълни до 55% от капацитета си. Това е значително по-ниско от миналата година - 72%, но и зимният сезон е вече преполовен.
Газохранилището в Чирен е пълно до 57% от капацитета си, сочат данните на Gas Infrastructure Europe.
По-рано днес (30 януари) от "Булгаргаз" съобщиха по време на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за технически проблеми, които временно ще затворят терминала в Александруполис. През януари доставките от Азербайджан за Европа спряха за десетина дни след проблем с газопровод по дъното на Каспийско море.
Междувременно Financial Times съобщава за водени разговори в Брюксел за възстановяване на покупките на руски тръбен газ по искане на представители на Унгария, Германия и още няколко държави в ЕС. Мотивът е, че така може да се подобрят позициите при преговори с Русия за мир в Украйна.
Според източници на изданието идеята е срещнала силна съпротива от Полша и Прибалтийските републики. "Това е лудост", е коментирал европейски дипломат пред FT по повод идеята.
В същото време Европейската комисия (ЕК) подготвя 16-и санкционен пакет срещу Русия в опит да ограничи финансирането за войната в Украйна. По данни на Министерството на финансите на Русия приходите от търговия с петрол и природен газ са достигнали 113 млрд. долара през 2024 г.