"Булгартрансгаз" е спечелила 1,699 млрд. лева за петте години от реализацията на проекта за разширяване на газопреносната мрежа между входната точка с Турция "Странджа 2 - Малкочлар" и изходната със Сърбия "Киреево - Зайчар", става ясно от отговор на парламентарен въпрос на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов към депутата от ГЕРБ и бивш енергиен министър Теменужка Петкова. Приходите по проекта от началото на 2020 година до 31 декември 2024 година са в размер на 1,731 млрд. лева, а разходите - към 32 млн. лева.
Приходите са от дългосрочния договор за капацитет (общо 1,56 млрд. лева за четирите години) и 167 млн. лева от допълнителните търгове за свободен капацитет, проведени през годините.
В отделен отоговор към депутата от "Продължаваме промяната" Мартин Димитров Малинов уточнява, че само през 2024 г. "Булгартрансгаз" е получила приходи от 530 млн. лева от транзита на газ между тези две входни точки. По този начин той отговаря на запитването на Димитров за финансовите резултати на "Балкански поток" през миналата година.
Преди време стана ясно, че "Булгартрансгаз" не води отделно счетоводство за този газопровод и го разглежда като част от националната инфраструктура. "Балкански поток" е реалното продължение на "Турски поток" на територията на България и през него минава основно транзитът на руския природен газ към Сърбия и Централна Европа (Унгария). Още преди години "Газпром" запази капацитет по съоръжението за период от 20 години.
Сега Малинов отбелязва, че приходите от това направление на транзита през миналата година са в размер на 480 млн. лева от резервиран капацитет по процедурата Open Season по дългосрочното споразумение, но и 50 млн. лева от междинните търгове за свободен капацитет.
Разходите се оценяват на около 9,6 млн. лева, което също е до известна степен относително, защото няма отделно счетоводство, но са изчислени на базата на разходите за поддръжката на отделните компресорни станции (Расово и Нова Провадия), както и на газоизмервателната станция "Странджа".
На тази база може да се изчисли, че печалбата от проекта по разширението на националната газопреносна мрежа от турската до сръбската граница през 2024 година възлиза на 520,4 млн. лева, пише в заключение Малинов.